Anasayfa , Haberler , Ankara’da Suriyelilere ırkçı saldırı

Ankara’da Suriyelilere ırkçı saldırı

Ankarada_Suriyelilere_ırkçı_saldırıIrkçı gruplar Ankara’nın Altındağ ilçesinde yaşayan Suriyelilere saldırdı,  evler taşlanırken 50’ye yakın işyeri ise yağmalanarak ateşe verildi.

Sosyal medya üzerinden örgütlenen ırkçı bir grup dün gece Ankara’nın Altındağ ilçesine bağlı Önder Mahallesi’nde (Siteler) yaşayan Suriyelilere ait ev ve işyerlerine saldırdı. “Darbeye karşı sokağa çıkın” çağrısını da fırsat bilen ırkçı grup, akşam saatlerinde toplanan Selçuk Caddesi ile Şehit Rafet Sever Caddesi üzerindeki Suriyelilere ait 50’ye yakın işyerini yağmalayarak ateşe verdi.

Suriyelilere ait bazı evleri de taşlayan ırkçı saldırganlar, her iki cadde boyunca içerisinde bulundukları arabalardan korna çalıp, silah sıktı. Bazı saldırganların sırtlarında Türk bayrağı asılı olduğu ve tekbir getirdikleri görüldü.

Göç İdaresi’nin verilerine göre, Altındağ’da geçici koruma statüsü altında 40 bine yakın Suriyeli mülteci yaşıyor. Büyük çoğunluğu Halep’ten gelen mülteciler, ağırlıklı olarak Önder mahallesi ile Ulubey mahallesinde bulunuyor.