Anasayfa , Haberler , 22 Nisan akademisyenler mahkemesine çağrı

22 Nisan akademisyenler mahkemesine çağrı

uc-akademisyen-tutuklandi-mansetİstanbul: Barış için Akademisyenler bildirisine imza attığı için tutuklu olan akademisyenlerden Esra Mungan, Meral Camcı, Kıvanç Ersoy ve Muzaffer Kaya’nın 22 Nisan’da Çağlayan Adliyesi’nde görülecek ilk duruşmasına çağrı yapıldı.

TMMOB İKK, KESK İstanbul Şubeler Platformu ve İstanbul Tabip Odası, tutuklu akademisyenlere destek için Beyazıt’ta İstanbul Üniversitesi’nin önünde açıklama yaparak duruşmaya çağrı yaptı.

Açıklamada ilk sözü İstanbul Tabip Odası Başkanı Selçuk Erez alarak akademisyenleri sahiplenme çağrısı yaparken, “Hiçbir görkemli anıt gidenleri geri getirmeyecektir. Akademisyenler herekse aklın yolunu göstererek barışın hemen yapılması gerektiğini söylemişledir” dedi. Erez, tarafların savaşın bitmesi için er ya da geç barış masasına oturmak zorunda oldukları, bu barışı en kısa sürede sağlamak gerektiğini dile getirerek sözlerini sonlandırdı.

Erez’den sonra sözü Eğitim-Sen 6 No’lu Şube Başkanı Görkem Duran aldı ve akademisyenlerin tutuklanmasının üniversiteleri susturmak amaçlı olduğunu söyleyerek, arkadaşlarının geri adım atmayarak bunu boşa düşürdüklerini belirti. Duran bu tutuklamalar ile üniversiteleri toplumsal muhalefetin dışında tutma çabalarının tutmadığını dile getirdi.

Duran, 22 Nisan’da Çağlayan’da olacaklarını ve herkesin bu dayanışma şölenine katılması çağrısı yaptı.