Home , Haberler , Ankara`da Devrim sehitleri anıldı

Ankara`da Devrim sehitleri anıldı

ankarada_ocak_anmasi 1ANKARA|26-01-2013 | Parti ve Devrim Şehitlerini Anma Haftası kapsamında bugün (26 Ocak) Ankara’da bir anma etkinliği gerçekleştirildi.

Birçok devrim şehidi ve tutsak ailesinin de katıldığı etkinlik salonuna, devrim ve komünizm mücadelesinde şehit düşenlerin fotoğrafları asılırken, Sınırlı yaşamlarını sınırsız bir davaya adayanları anıyoruzşiarlı pankartın yanında devrim şehitlerini ve tutsaklar selamlayan pankartlar da asıldı.

Devrim ve komünizm şehitleri şahsında yapılan saygı duruşunun ardından verilen yemekle başlayan etkinlik, Alınteri’nin yaptığı selamlamayla devam etti. Türküleriyle etkinlikte yerini alan Mesel Müzik Grubu’nun ardından Partizan adına bir konuşma gerçekleştirildi.

“Hesap sormayacak mıyız?”

Yapılan konuşmada, katledilişinin 40. yılında başta İbrahim Kaypakkaya ve Ocak ayı şehitleri olmak üzere tüm komünizm, devrim ve demokrasi şehitlerinin yolumuzu aydınlattığı belirtildi.

Konuşmada „Şehitlerimizin ve tutsaklarımızın ödediği bedeller ve de mücadele sebepleri bugün kendisini daha da yakıcı bir şekilde bizlere göstermektedir. Suriye halkının katili yapılmak istenen bizler, bu savaşın bizim savaşımız olmadığını haykırmayacak mıyız? Roboski’de karlar üstüne parça parça düşen ankarada ocak anmasi2Kürt çocuklarının çağrısına kulak verip, hesap sormayacak mıyız? Bu kadar pervasızca katledilen Kürtlerin, işçilerin, kadınların sesine ses, soluğuna soluk katmayacak mıyız?“ sözleri ile mücadelenin güncelliğine vurgu yapıldı.

 

“Şehîd namirin”

Partizan adına yapılan konuşmanın ardından, İbrahim Kaypakkaya’nın annesi Şükran Ana etkinliği selamlayarak, Ali Haydar Yıldız‚ın abisi Cafer Yıldız‚a etkinlikteki şehit ve tutsak aileleri şahsında bir plaket verdi.

Cafer Yıldız ve Ali İhsan Özkan‚ın annesi Hayriye Ana da birer konuşma yaptılar. Yapılan konuşmalardan sonra sinevizyon gösterimi yapılırken, gösterim sırasında alkışlar hiç durmadı.

Sinevizyon gösteriminin ardından etkinlik „Devrim şehitleri ölümsüzdür!”, “Şehîd namirin” sloganlarıyla son buldu. Etkinliğe  Alınteri, BDSP, DHF ve ESP de katılarak destek verdi.