Home , Haberler , Anatolia ‘ya Hamburg’ta Büyük İlgi

Anatolia ‘ya Hamburg’ta Büyük İlgi

HAMBURG |11.03.2018| Hamburg’ta çalışmaları aylar öncesinde ele alınan Barış Atay ve Kemal Dinç’in ANATOLİA müzikal tiyatro oyunu seyircisi ile buluştu. Büyük ilgi gören tiyatro iki bölümden oluştu. Saat 16’da girişler başladı. İki katlı bir bina olan Delphie Showpalatz ‘ta her iki katıda tiyatro severlerce dolduruldu. ATİK organizasyonu olarak gerçekleşen etkinlik açılış konuşması ile başladı.

Acılış teşekkür konuşması ile başlarken geçmişten günümüze yaşanan saldırılara vurgu yapıldı.Emperyalist sistemin saldırganlık politikası teşhir edildi. Yapılan konuşmada güncel politik gelişmelerede göndermeler yapıldı. Konuşmada dikkat çeken satır araları şunlardı;

“Alman hükümeti bu politikalarından bir an önce vazgeçmelidir!“

‘‘AKP hükümetenin başbakanı ya da dışişleri bakanının her Almanya’yı ziyareti esnasında ya da hemen ardından, Alman devletinin ilk icratı Kürt kurumlarına ve Türkiye kökenli devrimci demokratik kurumlara karşı saldırıya geçmek olmaktadır. Son olarak Dışişleri bakanı Çavuşoğlu’nun ziyaretinin ardından Kürt yayınevi ve müzik şirketi Alman polisi tarafından baskına uğramıştır. Önümüzdeki günlerde yeni bir Merkel hükümeti daha kurulacaktır. Ve bizler biliyoruzki kurulacak bu yeni hükümette aynı icraatlarına devam edecektir. Alman hükümeti bu politikalarından bir an önce vazgeçmeli, Erdoğan hükümetini desteklemeyi bırakmalıdır.

Emperyalist-kapitalist sistem çürümüş bir sistemdir. Kanla beslenmektedir. İnsanlığın çoğunluğuna açlık, yoksulluk, kan ve zulümden başka bir seçenek sunamamaktadır. Ama insanlık anternetifsiz değildir. İnsanlık pir sultanların, şeh bedreddinlerin, Hallacı Mansurların, Nesimilerin gerçeği arama uğruna girdikleri yolun ve şavaşımın tanığıdır. Evet başka bir dünya mümkündür.’’

Yapılan konuşmanın ardından Barış Atay ve Kemal Dinç iki bölümden oluşan tiyatro gösterimiyle seyircisi ile buluştu.Tarihsel direnişçi kişiliklere dönemin zorba gerici hükümdarlarına karşı duranların anlatıldığı tiyatronun ilk bölümü beğeni topladı. İlk bölümden sonra kısa bir ara verildi. Verilen kısa aradan sonra ikinci bölümle tiyatro devam etti. Barış Atay’ın oyunculuğu beğeni toplarken , Kemal Dinç’in seslendirdiği ezgilerde izleyicilerden beğeni topladı. İki bölümden oluşan müzikal tiyatro sonrası komite planlaması dahilinde olan söyleyişi bölümü Hamburg’ta gerçekleşecek Efrin eylemine destek için iptal edildi. Duyurularla Efrin’e yönelik yapılan işgal girişimine karşı eyleme katılım çağrısı yapıldı.

Tiyatro sonrası Barış Atay ve Kemal Dinç ile Hamburg’lu tiyatro severler fotoğraf çekittirdi.Müzikal tiyatro’ya kitlesel katılım ve ilgi yoğundu. Salonda Özgür Gelecek – Partizan ve Halkın Günlüğü stant açtı.