Home , Avrupa , Amsterdam’da kapitalizme karşı eylem

Amsterdam’da kapitalizme karşı eylem

HOLLANDA|20.02.2021|Hollanda’nın Amsterdam şehrinde antifaşistler tarafından ‚Korona virüs, kapitalizm krizdir‘ sloganıyla eylem gerçekleştirildi. Amsterdam’ın en yoksul mahallelerinden biri olan ve göçmenlerin yoğunlukta yaşadığı De Baarsjes mahallesinde yapılan eyleme birçok kurum destek sundu.

Eyleme, pandemiyle birlikte alınan önlemlerin emekçileri etkilerken, büyük şirketlere aktarılan maddi desteklerin sistem sorunundan kaynaklandığını belirten bir açılış konuşmasıyla başlandı. Birçok örgütün söz aldığı eylemde, HTIF’in de oluşumunda yer aldığı ‚Radikal Dayanışma‘ hareketi adına yapılan konuşmada Efrîn işgaline de değinildi. Rojava’da farklı ideolojilerin ortak hareket etmesi sonucunda verilen mücadelenin kazanımlarına dikkat çekildi.

Kapitalizmin krizi derinleştikçe ezilenlere daha yoğun saldırdığını belirten konuşmacı, buna karşı dayanışma ağlarının güçlendirilmesi gerektiğini vurguladı. Eylem alanında sivil faşistlerin saldırı ihtimalinden dolayı Kürt bayraklarının açılmamasını isteyen polislere karşı tavır alan organizatörler güvenlik önlemleri aldı. Ayrıca Rojava ile dayanışma sloganları da atıldı. Miting sonuçlandıktan sonra spontane bir şekilde yürüyüşe geçen kitle ırkçılık, polis şiddeti, mülteci yasaları ve kapitalizm karşıtı sloganlarla eylemi bir park alanında sonlandırdı.

scroll to top