Anasayfa , Avrupa , Almanya’da kişisel iflasla borçlarınızdan (Schufa) kurtulabilirsiniz

Almanya’da kişisel iflasla borçlarınızdan (Schufa) kurtulabilirsiniz

almanya_da_kisisel_iflasla_borclarinizdan_schufa_kurtulabilirsiniz_h96578_72421Almanya’da kişisel iflas yoluyla 6 yıl zarfında borçlarınızdan kurtulabilirsiniz.

Almanya’da 2013 yılında 115 bin 337, 2014 yılında 110 bin 786 kişi kişisel iflas yoluna gitti. 2015 yılının ilk 6 ayında ise kişisel iflas için mahkemeye başvuranların sayısı 40 bin 200 oldu.

Almanya’da belediyelere bağlı Borçlular Danışma Merkezleri borç batağına düşenlere ücretsiz danışmanlık hizmeti sunuyor. Bu merkezlere başvurduğunuzda önce gelir ve gider tablonuz çıkartılıyor.

ÖNCE ALACAKLILARLA UZLAŞMA YOLU DENENİYOR

Mevcut düzenlemelere göre; bir kişinin gelirinin 1079 Euro’su, evli bir çiftin gelirinin 1480 Euro’su, evli ve iki çocuklu bir çiftin gelirinin 1939 Euro’su haczedilemiyor. Başka bir ifadeyle bu miktarlar kişilerin yaşamını asgari düzeyde sürdürebileceği miktar olarak kabul ediliyor. Danışma merkezleri kendilerine başvuran kişilerin alacaklılarına mektup yazarak, alacağın faizinden ve/veya ana borcun bir miktarından vazgeçmelerini talep ediyor. Ayrıca alacaklıya, borçlunun gelirindeki haczedilebilir kısımdan alacağı oranında ödeme teklifi yapılıyor. Eğer alacaklılardan biri dâhi bu ödeme planına itiraz ederse borçlunun kişisel iflası için mahkeme süreci başlıyor.

HİÇ ÖDEME YAPAMASANIZ DA BORÇLARINIZ SİLİNİR

Köln’de Kadınlar Eğitim Merkezi BFmF bünyesindeki Borçlular ve Tüketici İflas Davaları Birimi Yöneticisi Ekonomist Sevgi Şentürk bu aşamayı ise şöyle anlattı: “Mahkeme tarafından bir yed-i emin tayin edilir. Bu yed-i emin borçlunun gelir ve giderlerini kontrol eder. Eğer borçlunun haczedilemez tutardan fazla bir geliri varsa bu alınarak alacaklılara, alacakları oranında, dağıtılır. 6 yıllık sürenin sonunda borçlunun borcundan ne kadar ödeyebildiğine bakılmaksızın, hiç ödememiş dahi olsa, tüm borçları silinir. Borçların kaynağı genellikle krediler, cep telefonları veya katalog alışverişleri oluyor. Özellikle serbest meslek sahiplerin kişisel iflasa maruz kaldıklarını görüyoruz. Sistemi bilmedikleri için, gelen vergi borçları onları iflasa sürüklüyor.”
Uzman Sevgi Şentürk verdikleri danışmanlık hizmetinin ücretsiz olduğunu da sözlerine ekledi. Konu hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak isteyenler 0221-800 121-0 numaralı telefona başvurarak Türkçe hizmet alabilirler.(Avrupa Postası)