Home , Haberler , Akademisyenler ve üniversiteliler 3 Kasım’da İÜ Ana Kapı’ya çağırıyor: Üniversiteler bizimdir

Akademisyenler ve üniversiteliler 3 Kasım’da İÜ Ana Kapı’ya çağırıyor: Üniversiteler bizimdir

cwqshyewgaazyse

Saray’ın son KHK’ları ile işlerine son verilen Eğitim-Sen üyesi muhalif akademisyenler ve üniversiteliler İÜ Ana Kapı önüne çağırıyor: Rektör diye atayacağınız müdürlere üniversitelerimizi bırakmayacağız.

Kanun Hükmünde Kararname ile 11’i İÜ’den çok sayıda Eğitim-Sen üyesi akademisyen üniversiteden atılmıştı. Akademisyenler ve üniversiteliler İÜ Ana Kapı önünde yapacakları eylemle “KHK’lar gitsin, biz kalıyoruz” diyecek.

Eğitim Sen’in çağrı metni şu şekilde:

ÜNİVERSİTELER BİZİMDİR..!

29 Ekim’de yayınlanan KHK ile işlerine son verilen arkadaşlarımızı okullarında karşılamak için evlerimizden çıktığımız sabah saatlerinde, Cumhuriyet Gazetesi’ne yönelik operasyonun ilk haberleri düştü. İktidar bir “şok terapisi” siyaseti uyguluyor. Üst üste gelen bu hamlelerin belki de en önemli sonucu siyasal ve toplumsal muhalefeti afallatmak, sersemletmek.

Afallamayacağız, sersemlemeyeceğiz..!

Rektör seçimlerini kendi tekeline alan, bazı illerimizde hastanelerde sağlıkçı bırakmayan son KHK’larda belki de en kritik ve ilginç hamle İstanbul Üniversitesi’ne yönelik olanıydı. Önümüze gelen liste büyük oranda bir “muhalif avı”na işaret ediyor.

Av olmayacağız..! Rektör diye atayacağınız müdürlere üniversitelerimizi bırakmayacağız..!

Senelerdir omuz omuza mücadele ettiğimiz arkadaşlarımızı -şimdilik- işlerinden ettiniz. Canımızı yaktınız. Üniversite özerkliğini ayaklar altına aldınız.

Teslim olmayız..! Size yenilmeyiz..!

Umut mu? Görüşler muhtelif. Şair, “umutsuz yaşanmıyor” diyor. Kendisine “hiç umut var mı?” diye sorulan Yüzüklerin Efendisi’nin kahramanı Arathorn oğlu Aragorn “benim umuda ihtiyacım yok” diye cevap veriyor.

Birbirimize umut olacağız..!

Sadece kendi üyelerimize değil, demokratik muhalefetin tüm bileşenlerine birbirimizi yalnız bırakmama sorumluluğunu hatırlıyoruz.

Bu minvalde herkesi, HERKESİ, işlerinden edilen arkadaşlarımızı, yeniden bir araya gelmek üzere uğurlamak için yan yana, omuz omuza olmaya çağırıyoruz.

Akademiye saldırı devam ederken, üniversiteliler de “hocalarımızı yalnız bırakmıyoruz” diyerek, üniversiteye yönelik saldırılara “Üniversite Teslim Olmaz” diyerek cevap veriyor. 3 Kasım’da üniversitelilerde İÜ Ana Kapı’ya hocalarının yanında olmaya çağırıyor.

Üniversitelilerin çağrı metni şu şekilde:

Üniversite Teslim Olmaz!

29 Ekim’de ilan edilen KHK ile üniversitemizden 11 Eğitim-Sen’li hocamız ihraç edildi. İstanbul Üniversite öğrencileri, işçileri, akademisyenleri bilir ki; hocalarımız bugüne kadar bilimsel eğitimin, demokratik kazanımlarımızın ve emeğin öncü savunucuları oldular. Yıllardır AKP’nin cemaat ile birlikte üniversitelerde kadrolaşmasına karşı en önce mücadele ettiler. OHAL fırsatçılığından yararlanarak rektörlük seçimlerini kendi tekeline alan, muhalif sesleri bastırmaya çalışan iktidara ve güdümündeki rektörlüğe karşı üniversitemizi savunacağız. Hocalarımızla bir araya gelelim ve mücadeleye yükseltelim!