Home , Köşe Yazıları , Adalet Yürüyüşü – Çetin Çetin

Adalet Yürüyüşü – Çetin Çetin

MİT tırları davasında CHP milletvekili Enis Berberoğluna 25 yıl ceza verilerek tutuklanması karşısında CHP genel başkanı Kılıçtaroğlu  “adalet“talebi ile Ankaradan İstanbul a bir yürüyüş başlattı.Bugün yürüyüşün 5. günü. HDP milletvekillerinin dokunulmazlıkları kaldırılınca  tutuklanırken, dokunulmazlıkların kaldırılmasına “anayasaya aykırı olmasına rağmen oy vereceğiz“diyen CHP bugün tutuklanmalarla ilgili sıra kendilerine gelince feryadı figan etmeye başladılar.

Kılıçtaroğlu “adalet herkese lazımdır.Adalet için bedel ödenmesi gerekirse bu bedeli ödemeye hazırım“ diyor.Kılıçtaroğlunun unuttuğu birşeyler var bu ülkede.Bu ülkede adalet için bedel ödeyenler var,hem de çok.İşçiler,emekçiler,devrimciler,Kürtler yıllardır adalet için bedel ödüyorlar.Sokaklarda kurşunlanıyorlar,işkencelerde katlediliyorlar…İdam sephalarında korkusuzca sloganlarını haykırarak tekmeyi vuruyorlar.

TC kurulduğundan buyana komünistler,emekçiler,kürtler,kadınlar bedel ödüyorlar…Adalet için,özgürlük için,insanca yaşamak için…Hem de TC nin ilk kuruluş yıllarında Türk hakim sınıflarının temsilcisi CHP iktidarına ,50 li yıllardan sonra da bugünkü AKP nin önceli olanlara,bugün de AKP nin ve onun başı olan RTE ye karşı adalet,özgürlüğü,eşitliği savunup bedel ödemeye devam ediyorlar.

TC nin adaleti geçmişte kışla,bugün de cami kökenlidir.

Türk hakim sınıflarının iki kanadı/temsilcisi devletin bekası söz konusu olduğunda biraraya gelmeyi çok iyi bilirler.Kürt ulusal sorununda,işçi sınıfınıneylem,grev,fabrika işgallerinde hemen kenetleniverirler.

Vatan,millet,Sakarya edebiyatı hemen başlar… Vatanın bölünmez bütünlüğü söylemleriyle …TV ekranlarında birlikte görünmeye,birlik ,beraberlik türküleri  söylemeye bayılırlar.En son hepsi birlikte Yenikapı da birlik nutukları atmışlardı.

Parlamentoda dokunulmazlıkların kaldırılmasında rol kapan CHP liler ,HDP eşbaşkanları F. Yüksekdağ ve S. Demirtaş ve HDP li vekillerin hapihanelere doldurulmasında sessiz kaldılar.Sıranın kendilerine gelmesiyle “adalet“akıllarına geldi.Yürümeye başladılar…

      Cumartesi Anneleri yıllardır adalet arıyorlar…

İtilip ,kakılmaya,gözaltına alınmaya,işkencelere rağmen hiç ara vermeden yıllardır“adalet“arıyorlar.Çocuklarının,eşlerinin,babalarının akibetini öğrenmek ve kemiklerinialarak bir mezara kavuşturmak için…Esasta da bu kayıpların ,katliamların sorumlularının açığa çıkarılarak yargılanması için Galatasaray da her cumartesi biraraya geliyorlar.

CHP nin başındaki Kılıçtaroğlu na sormak gerekiyor.Bugüne kadar yıllardır adalet arayan cumartesi Annelerinin yanına uğramak aklınıza geldi mi?

28 Aralık 2011 de Roboski de kuyruğunda TC bayrağı olan F 16 lar tarafından katledilen 34 Kürt genci için adalet arandığında bırakalım yürüyüşü CHP liler ortalıkta yoktu

Sur, Cizre, Nusaybin, Şırnak… Tank ateşleriyle yerlebir edilirken…

Van da Ekin Wan adlı kadın gerilla öldürüldükten sonra çırılçıplak soyulup teşhir edilirken…

Hacı Lokman Birlik in cenazesi zırhlı araca bağlanıp çekilirken…

Sur da,Cizre de onlarca insan bodrumlarda diri diri yakılırken…

KHK larla işinden atılan Nuriye Gülmen,Semih Özakça “işimi geri istiyorum“diye direnirken tutuklanıp açlık grevinin 100. gününü tamamlarken,ölüme her anadım adım yaklaşırken…

Adaletsizliğin ucu CHP li vekillere dokununca “adalet“Kılıçtaroğlu nun aklına geldi.CHP nin bu noktaya gelmesinin temel etkeni hiç kuşkusuz adaletsizliğin kendilerine dokunmasıdır.

CHP nin devleti kuran ,devleti yıllarca yöneten bir partiolarak şimdi sokaktan medet umar duruma gelmesi,sokağın gücüne inanmaya başlaması önemlidir.

Ama gerçekler bu mudur ? diye bir soru takılıyor insanın aklına!

Yoksa, Türk hakim sınıflarının iktidardaki temsilcilerini n AKP ve RTE nin yaptıklarıyla,uygulamalarıyla artık sınırları aştığı ve emperyalist efendileri  tarafından çöpe atılmasının zamanının geldiği mi ?CHP lilerin kulaklarına fısıldandı…

Son günlerde Katar a yönelik startı verilen ayardan sonra sıradaki hedefin Türkiye yönetimi ,AKP ve RTE  olacağı ve emperyalist efendiler tarafındangözden çıkarıldığı bilgileri mi paylaşılmaya başladı !!!

 CHP milletvekili Enis Berberoğlu nun tutuklanmasının hemen ardından CHP başkan yardımcısı Engin Altay ın yaptığı “Cumhurbaşkanı RTE savaş suçlusu olarak yargılanacak“diye beyanat vermesi öyle kolay söylenecek ,dillendirilecek birşey olmasa gerek !!!

        Son olarak

Bugüne değin demokrasi ve özgürlükler konusunda iyi bir sınav vermemiş olan CHP nin bugün tek adam diktatörlüğüne karşı adalet pankartlarıyla sokağa çıkması demokrasi güçleri açısındaniyi olanaklar yaratabilir.Olumlu sonuçlar ortaya çıkabilir…