Anasayfa , Avrupa , Açlık grevinin 51. günü

Açlık grevinin 51. günü

ATİNA|21.07.2018|Açlık grevinin 51. gününde Sintagma meydanında buluşan Partizan aktivistleri tekrardan Adalet bakanlığına giderek bir eylem gerçekleştirdi. “Turgut Kaya serbest bırakılana kadar gelmeye devam edeceğiz” diyen Partizanlar eylemin ardından bakanlık kapısına “Duydunuz mu bir devrimci Atina’da 51. gündür açlık grevinde” yazılı bir pankart astı. Eyleme devrimci dayanışma göstererek direnişin ilk gününden belli destek veren ADHK aktivistleri de katıldı.

“Turgut Kaya serbest bırakılsın”

Partizan, 51 gündür açlık grevinde olan Turgut Kaya’nın özgürlüğüne kavuşması için Sintagma meydanında bir miting düzenlendi.

Kaya’nın Türkiye’ye iade kararı veren Yunan mahkemelerini ilk günden itibaren protesto eden ve alınan kararın geri çekilmesi için Atina başta olmak üzere birçok alanda sokağa çıkan Partizan aktivistleri Sintagma Meydanı’nda “Turgut Kaya’ya özgürlük” talebini düzenlediği bir miting ile yineledi.

Mitingde Türkçe ve İngilizce yapılan açılış konuşmasında Turgut Kaya’nın serbest bırakılması için yapılan eylem ve etkinliklerle gelinen aşama anlatıldı.

“Bu daha başlangıç mücadeleye devam”

Açılış konuşmasının ardından Turgut Kaya’nın bir yoldaşı söz alarak, Kaya’nın sağlık durumunu aktardı ve yürütülen kampanyanın sonucunda kimi kazanımlar elde edildiğini belirterek Turgut Kaya özgür kalana kadar mücadeleye devam edileceğinin altını çizdi.
Turgut Kaya’nın açlık grevinin 50. gününde kamuoyuna dönük yazdığı mesajının ingilizce okudu. “Turgut Kaya’nın Özgürlüğü için Acil Eylem Komitesi” yaptığı konuşmada bir süreç değerlendirmesi yaparak mücadele çağrısında bulundu.

Konuşmaların ardından Turgut Kaya ile dayanışmak amaçlı 3 günlük açlık grevinde olan DHKP-C’li tutsaklar selamlandı. Partizan okurlarının hazırladığı tiyatro gösterisinin ardından halaylar ve horonlar eşliğinde teşekkür konuşmasıyla etkinlik sona erdi.