Home , Avrupa , Stuttgart’ta „Umudu Tohumca Büyütüyoruz“ haykırışı yankılandı

Stuttgart’ta „Umudu Tohumca Büyütüyoruz“ haykırışı yankılandı


Stuttgart Tohum Kültür Derneği’nin „UMUDU TOHUMCA BÜYÜTÜYORUZ“ şiarı ile düzenlediği yaz şöleni 26 Haziran Pazar günü gerçekleşti. Yaklaşık 200 kişinin katıldığı bu açık hava şöleni başarı ile sonuçlandı.

Tüm dünya devrim ve komünizm şehitleri anısına gerçekleştirilen bir dakikalık saygı duruşu ile açılış konuşması okundu. Açılış konuşmasında ezilen halkların sömürüsüz ve sınırsız bir dünyaya olan umutlarına kurşun işlemeyeceğine değinilirken son olarak „İşte bugün, UMUDU TOHUMCA BÜYÜTÜYORUZ şiarımızı en yüksek sesle haykırma günüdür!“ denildi.

Mikrofonu ağırlıklı olarak kürtçe parçalar seslendiren sanatçı Sidar alırken şölenin coşkulu başlamasına katkıda bulunarak katılımcıları halaya çağırdı. Ardından Burjuvazinin süslü zengin ve popüler sanatçısına inat, sade, yüreği zengin ve hep dost sofralarında kalmaya önem veren Onur Olgun sahneye çıktı. Peşinden sahneyi alan Hasan Sağlam ise zazaca türküleri ile kitlelerin şölendede beğenisini toplarken enternasyonal marşları zazacaya çevirip söylemesi dikkat çekti.

Tohum Kültür Derneği adına yapılan konuşmada önümüzdeki süreçte mahkemeleri başlayan ATIK Tutsakları ile dayanışmanın dahada büyütülmesi gerektiği eklenirken hafta içi mahkemelere katılım çağrısı yapıldı.

Şölende katılımcıların mikrofu alıp şiirler ve yöresel türkülerini okuması ise birlik ve dayanışmanın ön saflarda olduğunu birkez daha gösterdi. Nihat Dağ kırnata ile, Hüseyin Aksuda oğluyla birlikte davul ve zurnalarıyla sahneyi alırken şölende birkez daha düşmana inat halaya duruldu.

Şölen katılımcılar ile birlikte emeği geçen herkese teşekkür edilerek sonlandırıldı.