Home , Avrupa , ‚Açlık Grevine Devam Etme Kararı Aldık‘

‚Açlık Grevine Devam Etme Kararı Aldık‘

Frankfurt |18.01.2019| Türkiye ve T. Kürdistan zindanları başta olmak üzere dünyanın çeşitli ülkelerinde yapılan süresiz açlık grevleri ve ölüm oruçlarıyla dayanışmak için Frankfurt‘ta başlatılan süreli-dönüşümlü açlık grevi 5. gününde Frankfurt KAGEF (Kültürlerarası Gençlik Forumu) derneğinde devam ediyor.

Önceki gün Hochtaunus AKM’de yapılan açıklama ile açlık grevine 20 Ocak Pazar gününe kadar devam etme kararı alınmıştı. Yapılan basın açıklamasında, “Bedenlerini açlığa yatıranlar, yüreğini direnişe geçirenler ve zihnini özgürlüğe kitleyenler onurlu bir mücadeleyi kararlılıkla büyütüyor. Bizler de 4 gün önce başlattığımız enternasyonal dayanışmacı açlık grevimizi bu gelişmelerden kaynaklı olarak devam ettirmeye kararlıyız.” denilerek Leyla Güven, Esat Naci Yıldırım ve Kadir Karabak’ın taleplerinin hala kabul edilmediği, açlık grevini ve ölüm orucunu sürdürdükleri dile getirildi. Kürt Ulusal Hareketi Önderi Abdullah Öcalan’a uygulanan tecridin devam ettiği ve politik tutsaklara uygulanan insanlık dışı muamelelerin ve işkencenin sürdüğüne değinilen açıklamada “Bu mücadelemiz, bundan sonraki dönemde muhtevası aynı kalmakla birlikte, yöntem, biçim ve araçlar bakımından zenginleşerek devam edecektir. Açlık grevimiz KAGEF derneğinde devam edecektir, duyarlı herkesin açlık grevcilerini ziyaret ederek dayanışma göstermesini bekliyoruz” denildi. Açıklamadan sonra Grup Simurg ile türküler, marşlar söylendi ve eylem değerlendirmesi yapıldı.

Bugün KAGEF derneğinde süren eyleme ise halkın yoğun ilgisi vardı. Açlık grevi ekibinden temsilciler Hochtaunus AKM’de düzenlenen konsere katılarak bir konuşma gerçekleştirdi. Gün içerisinde ADHK da dayanışma ziyaretinde bulundu. Açlık grevini ziyaret eden birçok insanla güncel politik duruma ilişkin değerlendirmeler ile haftasonu gerçekleşecek çeşitli eylemlere katılım konusunda planlamalar yapıldı. Program kültürel etkinlik kapsamında türkülerle, marşlarla devam etti.

Açlık grevi Pazar akşamına kadar devam edecek. Cumartesi günü Frankfurt kent merkezinde bilgilendirme standı açılacak, akabinde Hrant Dink anma etkinliğine ve ırkçılığa karşı yürüyüşe katılınarak devam eden açlık grevleri ve ölüm oruçları hakkında bildiri dağıtımı yapılacak. Aynı günün akşamı Frankfurt Enternasyonal Tiyatro’da yapılan bir etkinliğe de katılım sağlanacak. Grev komitesinin verdiği bilgilere göre Pazar akşamı KAGEF lokalinde saat 15:00’da kitleye açık değerlendirme yapılması bekleniyor. Ardından basın açıklaması ve kültürel program yapılacak.

scroll to top