Home , Avrupa , Acil Eylem Çağrısı! Nuriye ve Semih Yalnız Değildir; Talepleri Kabul Edilsin, Derhal Serbest Bırakılsınlar!…

Acil Eylem Çağrısı! Nuriye ve Semih Yalnız Değildir; Talepleri Kabul Edilsin, Derhal Serbest Bırakılsınlar!…

Mannheim|12.07.2017| Mannheim`da kurumlar Nuriye ve Semih için 3 Günlük Destek Açlık Grevi Eylemi Yapılacağını bir bildiri yayınlayarak duyurdu. Yapılacak destek açlık grevi eylemi için kamuoyuna duyarlılık çağrısı yaptı.

T.C. devleti’nin, muhalif her kesimin hak arama mücadelelerine karşı, 15 Temmuz “darbe girişimi” bahanesiyle hukuksuz yaptırım ve saldırılarını meşrulaştırma çabaları sürüyor. Faşist TC Devleti’nin bugünkü temsilcileri R.T.Erdoğan ve AKP; 150 binin üzerinde akademisyeni/kamu emekçisini, bir gecede çıkartılan haksız/ hukuksuz OHAL KHK’ları (Kanun Hükmünde Kararname) ile haklarında somut ve hukuki hiçbir delil olmamasına rağmen yıllarca verilen emekleri çöpe atarak mesleklerinden ihraç edip işsiz bırakarak en temel haklarını kullanabilmelerini fiilen engellemiştir.

Türkiye’nin üzerine karabasan gibi çöken bu hukuksuz uygulamalar nedeniyle, ihraç edilen kamu emekçileri aileleriyle birlikte zor koşullara mahkum edilmiş; bu hukuksuzluğu ve haksızlığı kabullenemeyen, çaresizliğe düşen onlarca insan intihara sürüklenmiştir. Bu adaletsizliğe karşı, Türkiye’nin birçok yerinde protesto eylemleri başladı. KHK ile ihraç edilenlerden akademisyen Nuriye Gülmen ile öğretmen Semih Özakça da; işlerinin, ekmeklerinin ellerinden alınmasına, maruz kaldıkları adaletsizliğe boyun eğmeyenlerdendi. 120 gün boyunca Ankara Yüksel caddesi’ndeki, İnsan Hakları Anıtı önünde; onlarca gözaltına, işkencelere rağmen sessiz oturma eylemlerini sürdürdüler. Devlet yetkilileri taleplerini duymazdan geldiği için, 120. günde direnişlerini Açlık Grevine dönüştürdüler. Ankara’nın orta yerinde, gözlerindeki umudu ve yüzlerindeki gülümsemeyi bir an olsun kaybetmeden, 75 gün boyunca sürdürdüler direnişi. Nuriye ve Semih Tutuklandı! Eylem boyunca Nuriye ve Semih adlî kontrol için her gün karakola gidip imza veriyorlar, ayrıca günde iki sefer Yüksel Caddesine giderek basın açıklaması yapıyorlardı.

Direniş yaygınlaşıp, her taraftan dayanışma eylemleri yükselmeye başlayınca, Erdoğan ve şürekası AKP’nin “Gezi ve Tekel Direnişleri hortluyor” korkusuyla verdikleri talimat ile, açlık grevinin 75. gününün gecesi, direnişçiler kaldıkları evde yakınları ve avukatları ile birlikte darp edilerek gözaltına alındılar. Üç gün süren gözaltı sorgulamasından sonra Nuriye ve Semih, “silahlı terör örgütüne üye olma şüphesi“ gerekçesiyle tutuklandılar. Onlar açlık grevlerini bulundukları hapishanelerde sürdürmeye devam ediyorlar. Açlık Grevi 130’lu günlere dayandı, sağlık sorunları ciddi boyutlarda. Artık ayakta duramıyor ve kendi ihtiyaçlarını karşılayamıyorlar. Devlet talepleri ciddiye almamakta ısrarlı. Onlar da gerek kendileri, gerekse de tüm KHK mağdurları işlerine geri iade edilinceye kadar direnmekte ısrarlılar. Hak arama mücadelesi dalga dalga yayılıyor! Şüphesiz egemenlerin korkuları yersiz değil.. Devlet saldırdıkça ülkenin birçok yerinde başta Semih’in eşi ve annesi, Gezi Direnişi’nin şehit anneleri ve kadınlar olmak üzere, toplumun birçok kesiminden insanlar dayanışma eylemlerini dalga dalga yayıyorlar. Adalet arayışı ve direniş geleneği tekrar tekrar yükseliyor. Nuriye ve Semih 2 aya yakındır tutuklular ama Yüksel caddesinde direniş hala tüm baskılara, gözaltılara, tutuklamalara rağmen devam ediyor.

Mannheim ATİF, AGİF, ADHK, HDK, NCK, Yeni Kadın, Pro Migra, YDG aktivistleri olarak; Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın direnişlerini sahiplendiğimizi, “haksız/ hukuksuz ihraç edilen tüm emekçilerin görevlerine iade” taleplerinin, talebimiz olduğunu ilan ediyoruz. Nuriye ve Semih’in yalnız olmadıklarını göstermek ve onlarla dayanışmada olmak için 14.07. 2017 Cuma günü başlayarak üç günlük açlık grevine giriyoruz. Tüm ilerici, devrimci, demokratları ve her insanın onurlu yaşam hakkını savunanları Nuriye ve Semih’in yalnız olmadıklarını haykırmaya, R.T.Erdoğan ve şürekası AKP’nin Türkiye ve T.Kürdistanı halkına OHAL ve KHK’larla dayattıkları onursuz yaşamı, katliamları protesto etmek için dayanışmaya, Nuriye ve Semih özgülünde, Türkiye’deki KHK maduru emekçilerin Avrupa’daki sesi olmaya çağırıyoruz..

Tarih: 14/15/16 Temmuz 2017 (Cuma/Cumartesi/Pazar)
Yer: Pro Migro, S6, No 17, Mannheim
  • Direne Direne Kazanacağız!
  • Nuriye Gülmen ve Semih Özakça Yalnız Değildir!
  • OHAL ve KHK lar Kaldırılsın, Nuriye Ve Semih’in Talepleri Kabul Edilerek Serbest Bırakılsınlar,
  • Faşizme Karşı Omuz Omuza!                                                                                                                                            ATİF – YENİ KADIN – YDG – AGİF – ADHF – HDK – NCK ve Pro Migra MANNHEİM