Home , Haberler , Kürt illerinde kayyum protestosu

Kürt illerinde kayyum protestosu

Van, Ağrı, Muş, Hakkari, Suruç ve Erzurum’da binlerce kişi, DBP’li belediyelere atanan kayyumları protesto etti. Hukuksuzca yapılan atamalara karşı mücadele ve direniş öne çıkarken, Batmanda yapılan eyleme saldıran polis 9 kişiyi gözaltına aldı

van_kayyum_eylemi_19eylul1

DBP’li belediyelere kayyum atanmasını protesto etmek amacıyla Batman’ın en işlek noktası olan Gülistan Caddesi’nde toplanan kitleye polis saldırdı. Aralarında Batman Milletvekili Mehmet Ali Aslan, görevden uzaklaştırılan Belediye Eş Başkanı Sabri Özdemir, HDP ve DBP İl Yöneticilerinin bulunduğu kitle basın açıklaması yapmak üzerine toplandığı sırada polis kitleye TOMA’dan sıkılan tazyikli su ve gaz bombası ile saldırdı. Saldırıda gaz bombasının etkisiyle fenalaşanlar olurken, en az 9 kişi gözaltına alındı.

Öte yandan saldırının DBP Eş Genel Başkanı Sabahat Tuncel ve HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen DBP Merkez İlçe Binası önünde halka seslendi. Mitinglerinin hukuksuz şekilde engellenmeye çalışıldığını söyleyen Tuncel ve Bilgen, polisin sert müdahalesini eleştirdi.

Van

Van Sanat Sokağı’nda bir araya gelen Vanlılar, “kayyum darbedir”, “irademe dokunma”, “eş başkanlarımızı istiyoruz” dövizleri açarak, kayyumu protesto etti.

Eyleme HDP, DBP, DTK Eş Başkanı Leyla Güven, HDP Van Milletvekili Lezgin Botan, Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Bekir Kaya ve Hatice Çoban, ilçe belediye eş başkanları, belediye çalışanlarının yanı sıra birçok demokratik kitle örgütü temsilcisi de destek verdi.

Burada konuşan DTK Eş Başkanı Leyla Güven, polis yoğunluğuna atıfta bulunarak, “15 Temmuz darbesinde halkı sokağa çağıranlar bugün TOMA’larını burnumuzun dibine kadar sokuyorlar. Biz bu çifte standardı kabul etmiyoruz” şeklinde konuştu. Van’da görevden alınarak tutuklanan dört belediye eş başkanının kadın olduğunu ve devletin özellikle kadınlara daha fazla saldırı içerisinde olduğunu söyleyen Güven, “Bizler AKP zihniyetinin kadına biçtiği rolü biliyoruz. Onlar için en makul kadın evinde oturan ve erkeğine hizmet edendir” dedi.

DBP Van İl Eş Başkanı Murat Sarısaç ise 15 Temmuz’da darbecilerin yapmak istediklerinin bugün AKP eliyle yapılmaya çalışıldığını savunarak, “Bölgede hizmet üretemeyen AKP’li belediyelere karşı halkın yüzde seksenlere varan tercihi, iradesi ile kazanılan DBP’li belediyeler, devletin her türlü ambargosuna karşı yaptıkları hizmetlerle halkın takdirini kazanmıştır” dedi.

Van Özalp

Van’ın Özalp ilçesinde yüzlerce kişi kayyuma karşı DBP ilçe binası önünde bir araya geldi.

“İradene sahip çık, kayyuma karşı nöbetteyiz’’ pankartını açan kitle AKP aleyhine sloganlar eşliğinde çarşı merkezinde yürüyüş düzenledi. Kalabalığın belediye binasına doğru yaptığı yürüyüşe, yüzlerce polis TOMA’lar eşliğinde engel olmaya çalıştı. Belediye binası önüne varan kitle adına konuşan DBP İlçe Eş Başkanı Nimet Pay, Kürt halkının AKP’nin atadığı kayyumları tanımayacağını söyledi.

Açıklama ardından 5 dakikalık oturma eylemi yapıldı.

Van Erciş

Van’ın Erciş Belediyesi çalışanları bayram tatili sonrası mesaisinin başlamasına rağmen işe gitmedi.

DBP ilçe binası önünce bir araya gelerek belediyle çalışanları açıklama yaptı.

Açıklamaya DBP İlçe Eş Başkanı Mustafa Sağlam, HDP İlçe Eş Başkanı Selçuk Aladağ, Erciş Belediyesi Eş Başkan Vekili Güler Avcı ve çok sayıda kişinin katıldığı açıklama saygı duruşu ile başladı. Açıklama yapan DBP yöneticisi Tuncay Taştan, kayyumun Kürt halkının iradesine yönelik gelişen bir tahammülsüzlük olduğunu savunarak, hiçbir şekilde kayyumları tanımayacakları söyledi.

Ağrı

Ağrı’nın Diyadin ilçesinde ise kayyum HDP ve DBP ilçe örgütleri öncülüğünde yüzlerce kişi tarafından HDP ilçe binası önünde protesto edildi.

HDP Ağrı Milletvekili Dirayet Taşdemir, il ve ilçe belediye eşbaşkanlarının da katıldığı açıklamada, kayyum sonrası ilçede indirilen Kürtçe tabelaya dikkat çekerek, hükümetin Kürt düşmanlığının devam ettiğini söyledi.

Ağrı Belediye Eş Başkanı Sırrı Sakık ise, “Bizler direniş geleneği olan bir hareketin neferleriyiz, ölümden, zindandan, baskılarınızdan korkmuyoruz. Boyun eğmedik, eğmeyeceğiz. Bu kayyım bizim için yok hükmündedir” dedi.

Muş

Muş’un Varto ilçesinde Belediye İşhanı önünde bir araya gelen yüzlerce kişi kayyum protesto etti.

DBP ve HDP Varto ilçe yöneticilerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi adına açıklama yapan Varto Belediye Eş Başkanı Sabite Ekinci, şöyle konuştu:

“Varto belediyesi ve Varto halkı olarak şunu diyoruz, gidilen yol yol değildir. Yanlış bir yoldur. Bu yol hiçbirimizin geleceğe dair umudumuza hizmet etmeyecektir. Bir birimizi yok etmek, bizleri bir birimize düşmanlaştırmaktan başka hiçbir soruna çözüm olmayacaktır. Umarız biran önce bu yanlıştan vaz geçilir. Demokratik yöntemlerle kazanılan belediyelere anti demokratik yöntemlerle atanan kayyımlar geri alınır, normal toplumsal seyir devam eder. Bizler bir kez daha buradan hukuksuz bir şekilde belediyelere el konulmasını protesto ediyoruz.”

Yapılan açıklama ardından kitle 5 dakikalık oturma eylemi düzenledi.

Muş Bulanık

Muş’un Bulanık Belediyesi’ne kayyum atanması DBP, HDP il ve ilçe örgütleri tarafından DBP ilçe binası önünde yapılan açıklama ile protesto edildi.

Açıklamaya HDP Muş Milletvekili Burcu Çelik Özkan ve çok sayıda kişi katıldı. 15 dakikalık oturma eylemi düzenleyen kitle, zırhlı araçlardan sık sık yapılan, “Dağılmazsanız müdahale ederiz” anonslarına aldırış etmeden eylemine devam etti.

Ardından açıklama yapan DBP İl Eş Başkanı Hatice Şeker, halkın kendi iradesini tanımayanı tanımayacağını vurgulayarak, “Bu halk 3 imza ile gelen birini iradesi olarak tanımayacaktır. Halkın iradesinin yok sayan bu zihniyete karşı halk kendi iradesini sahiplenecektir” diye konuştu.

Ardından konuşan HDP Muş Milletvekili Burcu Çelik Özkan, AKP’nin önüne koyduğu politikaların ülkeye daha fazla kaos ve savaş getireceğini savunarak, “Kayyumlara, tekçi zihniyete, iradeyi gasp edenlere geçit vermeyeceğiz. Kayyum barışa engeldir. Bunu asla kabul etmeyeceğiz. Kayyum burada işlevsiz kalacak” diye konuştu.

Açıklamanın ardından ilçe binasına geçen kitle, 8’inci gününe giren nöbet eylemi sürdürdü.

Hakkari

Hakkari Yüksekova Belediyesi çalışanları, DBP’li 24 belediyeye atanan kayyumları protesto etmek için basın toplantısı düzenledi.

Yüksekova Belediyesi Konferans salonunda yapılan açıklamaya, Belediye Eş Başkanı Adile Kozay, DBP ve HDP’li yöneticiler, Barış Anneleri Meclisi üyeleri ile çok sayıda belediye çalışanı katıldı.

Yüksekova Belediye Eşbaşkan Yardımcısı İdris Kuş, AKP’nin darbe girişimini adeta fırsata çevirip, ‘FETÖ’cüler ile hesaplaşma görüntüsü adı altında cadı avı başlattığını savundu. Ülkenin büyük bir karanlığa sürüklendiğini öne süren Kuş, “AKP kendisinden olmayan herkesi bu bahane ile yok ederek ülkeyi tam bir faşizan diktatörülüğe dönüştürmeye girişmektedir” dedi.

Ülke içinde ve dışında sürdürülen savaş ve şiddet politikaları ile toplumun kutuplaştırıldığını ifade eden Kuş, “Bir yandan da toplumsal muhalefet hukuk dışı yöntemler ile susturulmaya çalışılmaktadır. Demokrasinin beşiği olan belediyelerimize, halkın kendi kendini yönettiği demokratik kurumsallaşmalar olması için sahip çıkacağız. Buradaki halkın iradesinin üzerine irade tanımadığımız ilan ediyoruz” diye konuştu.

Erzurum

Erzurum’un Hınıs ilçesine AKP tarafından atanan kayyum basın açıklamasıyla protesto edildi.

HDP Ağrı Milletvekili Berdan Öztürk, DTK, DBP, HDP yöneticilerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi DBP ilçe binasının önünde toplandı. Kitle adına açıklama yapan DBP İlçe Eş Başkanı Emin Aydın, halkın kayyum yönetimini asla kabul etmeyeceğini savundu.

HDP Milletvekili Berdan Öztürk ise, “AKP kendine çok güveniyorsa kayyım atanan belediyelerimizde tekrar seçime gidelim. Seçimle gelen seçimle gitsin” dedi.

Urfa 

AKP hükümetinin “Kayyım” atadığı Suruç Belediyesi çalışanları ve kent halkı, direnişe geçti. Seçilmişler ve çalışanlar belediyeye yürüyüş düzenlerken, esnaf kepenk indirerek protesto etti.

Suruç Belediyesi’ne atanan kayyumun ardından bugün ilçe genelinde fırın ve eczaneler hariç tüm esnaf kepenk kapattı.

Sabah saatlerinde eşbaşkanlar eşliğinde belediyeye gitmek isteyen çalışan ve Suruçlular, belediyeye 50 metre mesafedeki öğretmenevinin önünde TOMA, akrep tipi zırhlı araçlar ile barikat kuran polisler tarafından engellendi.

Belediyeye ulaşan tüm yolları kapatan polislere karşı kepenk açmayarak tepki gösteren Suruçlular, seçilmişler ile birlikte barikat önünde oturma eylemi başlattı. Polisler ise, yetersiz gördükleri barikatları güçlendirmek için belediye etrafına beton bariyerler taşımaya başladı. Oturma eyleminde  “Kayyumu istemiyoruz seçilmiş başkanımızı istiyoruz” pankartı açıldı.

Sendika.Org, DİHA

scroll to top