Anasayfa , Avrupa , Abdullah Gürlek ve Vedat Yeler’e Özgürlük Kampanyası Atina’da start aldı!

Abdullah Gürlek ve Vedat Yeler’e Özgürlük Kampanyası Atina’da start aldı!

ATİNA | 10.01.2020 | ATİK UPOTUTAK’ın başlattığı ve Yunanistan Eylem Birliği (Türkiye-Kürdistan) bileşenlerinin aktif olarak desteklediği ‘’Abdullah Gürlek ve Vedat Yeler’e Özgürlük Kampanyası’nın 9-20 Ocak arası yoğunlaşmış etabı Atina’da start aldı. 9 Ocak 2020, Perşembe günü start alan bu kampanya, aynı gün Atina’da gerçekleşen Öğretmenler Sendıkası ve OLME’nin tertiplediği yürüyüşe denk gelecek şekilde başlatıldı.

Öğretmen Sendikası ve OLME’nin çağrısı ile düzenlenen bu yürüyüş, hem sağcı yeni iktidarın Yunanistan’daki saldırgan politikalarını protesto etmek, hem de bundan 29 yıl önce, yine 9 Ocak günü polis tarafından katledilen Profesör Nikos Temponera’nın anısına düzenleniyordu.

Bu anlamlı yürüyüşe katılan Yunanistan Eylem Birliği (Türkiye-Kürdistan) ve ATİK- UPOTUTAK Aktivistleri Abdullah Gürlek ve Vedat Yeler’e Özgürlük Kampanyasını, birleşik mücadeleye yeni bir devrimci ivme daha katma adına, başlattıklarını duyurdular.

Bilindiği gibi ATİK Faaliyetçisi Abdullah Gürlek ve Özgür Gelecek gazetesi yazı işleri müdürü ve yine aynı şekilde Yunanistan ATİK Aktivisti Vedat Yeler 15 Şubat 2019 tarihinden beri Komotini Cezaevinde tutuklu olarak bulunmakta ve sözde ‘insan kaçakçılığı’ suçlamasıyla 20 Ocak 2020 tarihinde mahkemeye çıkarılmayı beklemekteler.

Uluslararası Politik Tutsaklarla Dayanışma Komitesi (UPOTUDAK) ve yine bu komitenin bağlı olduğu kurum olan Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu (ATİK) yetkili temsilcileri, ATİK Haber Merkezi’ne, konu bağlamında, Atina’dan şu açıklamayı yaptılar:

’’Abdullah Gürlek ve Vedat Yeler politik kimlikleri olan ve devrimci-demokratik mücadele sürdüren insanlardır. Üstelik Vedat Yeler, yakalandıkları tarih itibarıyla politik mültecilik başvurusu yapmak için Türkiye’den Yunanistan’a sığınmış ve Abdullah Gürlek’te doğal olarak hukuki ve insani konularda ona yardımcı olabilmek için karşılamaya gitmiştir. Buluştukları noktada polis onları sorgusuz sualsiz tutuklamıştır. Bu objektif durumdan ‘’insan kaçakçılığı ve organize suç’’ çıkarmak çok zorlama bir hukuki yanlıştır ve mücadelemiz eşliğinde umut ediyoruz ki, 20 Ocak’ta yargı bu yanlıştan geri dönecektir.

Bu nedenle biz bu iki politik devrimci insanın özlük haklarını ve devrimci politik kimliklerini savunmak, onların onurlu mücadelesine şahitlik etmek ve özgürlüklerini talep etmek için burdayız. Bu anlamlı yürüyüş vesilesiyle de yoğunlaştırılmış kampanyamızı burda resmen başlatıyoruz. Ayrıca bundan tam 29 yıl önce, yine bir 9 Ocak günü Yunan polisi tarafından hunharca katledilen Profesör Nikos Temponera’nın anısını mücadelemizde yaşatmak içinde bu yürüyüşünün taleplerini destekliyoruz.’’

Öğretmenler Sendikası ve OLME’nin düzenlediği bu anlamlı yürüyüş, Akademia Propylaea meydanında gür sloganlarla başladı. Yeni sağcı hükümetin saldırgan sağcı politikalarının teşhirinin yanı sıra, savaş ve işgal karşıtlığı, mülteci ve göçmen hakları savunusu, enternasyonalizm çağrıları güçlü sloganlarla dile getirildi. Bu eylemde Sintagma Meydanı’na ve ardından tekrar Akademia’ya yüründü.

Özgürlük kampanyası çerçevesinde hazırlanan dövizler bu yürüyüşte açıldı, bildiriler dağıtıldı ve sesli ajitasyon yoluyla tutsakların durumuna dikkat çekildi. Yürüyüş sonrasında Sintagma Meydanı’na gidilerek sesli ajitasyon ve bildiri dağıtımına devam edildi.

Yunanistan Eylem Birliği Türkiye-Kürdistan ve ATİK-UPOTUTAK, Abdullah Gürlek ve Vedat Yeler’in ilk kez mahkemeye çıkarılacağı 20 Ocak 2020 tarihine kadar, çeşitli eylemlerle çalışmalarını sürdüreceklerini açıkladılar. Ayrıca, Türkiye sınırına yakın bölgedeki Komotini şehrindeki bu mahkemeye bir delegasyon eşliğinde katılma çağrısı yaptılar.

ATİK Haber Merkezi, Atina

Twitter: @freevedat           Facebook: free Gurlek and Yeler