Anasayfa , Haberler , ABDEM: ATİK üyesi tutsaklarla dayanışmaya çağırıyoruz!

ABDEM: ATİK üyesi tutsaklarla dayanışmaya çağırıyoruz!

abdemATİK üyesi tutsaklarla dayanışma!
Basına, kamuoyuna!
Bizler ABDEM Avrupa Barış ve Demokrasi Meclisi bileşenleri olarak, 15 Nisan 2015 tarihi baz alınarak, Federal Alman başsavcılığının, Almanya ve Avrupa’nın değişik ülkelerinde, Türkiyeli ATİK üyesi siyasi aktivistlere karşı yürüttüğü gözaltına alma kampanyasını şiddet kınıyoruz.
Avrupalı göçmenlere ve onların örgütlü güçlerine karşı, dönem-dönem Avrupalı devlet kurumlarının, polis güçlerinin, yargı kurmlarının hukuksuz ve ön yargılı olarak saldırılarda bulunup, gözaltına alıp, tutuklamalarda bulunduğuna şahit olmaktayız.
Avrupa’nın köklü göçmen, sivil toplum örgütlerinden olan, ATİK Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu üyesi aktivistler, Almanya başsavcılığının kararı ve hukuksuz uygulamalarıyla gözaltına alınarak, Avrupa ve Almanya’nın değişik kentlerinde gözaltında tutulmaktadırlar. 7 ayı aşkın süredir cezaevlerinde, hukuksuz ve uygunsuz koşullarda gözaltında tutulan ATİK li  aktivistler,  Federal Almanya yasalarına göre fiili bir, ‘suç’ işlememelerine rağmen, Türkiye ve AKP devletinin düzmece iddialarını ve §129 a/b terörle mücadele yasası gerekçe gösterilerek, gözaltına alınıp yargılanmaktadırlar.
ATİK üyesi aktivistler, Almanya başsavcılığının aksine, ‘terör suçlusu’ değil, devrimci aktivistlerdir. Federal Almanya yasalarına uygun olarak kurulmuş ve faaliyet yürüten, sivil toplum örgütü olan, ATİK saflarında siyasal faaliyetlerde bulunan devrimci insanlardır. Bu nedenle, ATİK üyesi aktivistlere yönelik gözaltı ve yargılama uygulamaları hukuksuzluktur. Bu hukuksuz gözaltı ve yargılamaları, bizler ABDEM Avrupa Barış ve Demokrasi Meclisi bileşenleri olarak şiddetle kınıyoruz.
Tüm ABDEM bileşenlerine çağrımız, ATİK üyesi ve siyasal faaliyet yürüttükleri için gözaltına alınan ve çeşitli cezaevlerinde uygunsuz koşularda yatmakta olan, devrimci tutsaklarla dayanışma içinde olmaya ve özgürlüklerine kavuşana kadarda, dayanışma içinde olacağımızı ilan ediyoruz.
Tüm ABDEM bileşenlerini 7 Kasım 2015 Cumartesi günü, ATİK üyesi aktivistlerin gözaltında bulundukları Cezaevlerinin önlerinde yapılacak olan protesto eylemlerinde yerlerimizi alarak, dayanışmak için saf tutmaya çağırıyoruz!
Brosür-kisa-1-1