Home , Dünya , ABD’de yüz binlerce işçi asgari ücret için yürüdü

ABD’de yüz binlerce işçi asgari ücret için yürüdü

 

1066505_620x410

ABD’de yüz binlerce işçi, saatlik asgari ücretin 15 dolara çıkarılması için sokaklara döküldü.

Başta New York, Boston, Chicago, Los Angeles, Philadelphia, Detroit olmak üzere 270 ayrı kentte, “İnsanca yaşamak için, 15 dolar saat ücreti” eylemi gerçekleştiren fast food restoran çalışanlarına, başka sektörlerden de yüz binlerce kişi destek verdi.

New York’ta 2012 yılında başladıktan sonra dalga dalga ülke geneline yayılan ve şimdiye kadar en büyüğü salı günü düzenlenen eylemlerde, “İnsanca yaşam için insana yakışır ücret” sloganları atıldı.

Meydanda yapılan konuşmalarda sendikal haklara vurgu yapılırken, asgari ücretle çalışan insanların bütün yıl boyunca şirketlerin CEO’larının bir günde kazandığı kadar para kazanabildikleri vurgulandı.

Polis çevrede geniş güvenlik önlemi alırken eylemcilere daha önce de olduğu gibi New York Başsavcısı Eric Schneiderman, Manhattan Belediye Başkanı Gale Brewer ile bazı New Yorklu milletvekilleri ve müzik grupları da destek verdi.

Saatlik asgari ücretin 15 dolara çıkarılmasına Cumhuriyetçi Parti karşı çıkıyor. Başkan Barack Obama’nın destek verdiği saatte 15 dolar uygulamasına, 2016’da yapılacak başkanlık seçimi aday adaylarından Demokrat Partili Bernie Sanders tam destek verirken, Hillary Clinton ücretin 12 dolar olmasını uygun gördüğünü ifade ediyor.

scroll to top