Anasayfa , Avrupa , AB vize uygulamasını istediği zaman yürürlüğe koyacak

AB vize uygulamasını istediği zaman yürürlüğe koyacak

BRÜKSEL | 21 – 05 – 2011 | Avrupa Komisyonu, vizenin kaldırıldığı ülkelere istediği zaman vize uygulamasını yürürlüğe koyabileceği bir uygulamaya gidecek. Haftaya başlatılacak olan uygulama Kuzey Afrikalı göçmenlerin Avrupa’ya girişini engellemek için başlatılan sınır kontrollerinden sonra atılan yeni bir adım.

‘Göçmen akımının kontrol edilmesi’  ve ‘vize uygulamalarının kötüye kullanılması’ adı altında başlatılan bir dizi uygulamadan sonra Avrupa Komisyonu şimdi de vizenin kaldırıldığı ülkelere, tekrar vize uygulamaları için olanak sağlamaya çalışıyor. Hollanda Göç ve İltica Bakanı Gerd Leers ise uygulamanın ilk savunucularından bir tanesi.

Kamuoyu duyurularında özellikle vizenin kaldırıldığı Sırbistan ve Makedonya gibi ülkelerden Batı Avrupa’ya gelen göçmen akımının engellenmesi öne çıkartılıyor. AB’ye göre bu ülkeler, kendi vatandaşlarının başka ülkelere göç etmemesi için yeterli önlem almıyor. Yeterli önlem alınmadığı düşünüldüğünde ise, yeni uygulamayla birlikte, diğer ülkeler vize uygulamasına gidebilecek.

Avrupa Komisyonunda İçişlerden sorumlu Cecilia Malmström Salı günü uygulamanın yürürlüğe konulacağını açıkladı. Diğer AB ülkeleriyle konuyla ilgili yapılacak tartışmanın gelecek ay olması ise dikkat çekici.