Home , Haberler , 669. Haftasında Cumartesi Anneleri Kayıpların Akıbetini Soruyor

669. Haftasında Cumartesi Anneleri Kayıpların Akıbetini Soruyor

İSTANBUL |20.01.2018| Tayyip Canan, “Hesap sormak için güçlü olmalıydık, boyun eğmemiz beklenemezdi. Babam son nefesinde bile katillerin yüzüne tükürecek yiğitlikteydi” diyerek gözaltında kaybedilen babası Abdullah Canan için Gever’deki ailesi adına Cumartesi Anneleri’nin 669. oturumuna katıldı.

Cumartesi Anneleri 669. Kez Galatasaray Lisesi’nde buluştu. “Failler belli, kayıplar nerede?” yazılı pankartın açıldığı eylemde 1995’teki kaybedilen Abdullah Canan’ın akıbeti soruldu. Eylemde ilk olarak Abdullah Canan’ın oğlu Tayyip Canan konuştu.

“Katiller; korkaksınız, katilsiniz”

“Bazen bir insan bir asır yaşar, ölür ve gider; ardından bir süre yas tutulur ve unutulur. Ama kimi insanlar mücadelesiyle tarihe adını yazdırır. 17 bin kayıp gibi” diyen Tayyip Canan, babalarının ardından güçlü olmaları gerektiğini ve öyle davranarak babalarının katillerinden hesap sormaktan vazgeçmediklerini belirtti.

“Hesap sormak için güçlü olmalıydık, boyun eğmemiz beklenemezdi. Babam son nefesinde bile katillerin yüzüne tükürecek yiğitlikteydi” diyen oğul Canan, defalarca meydanlarda babasını katledenlere “katil” diye haykırdığını söyledi ve hakkında kimsenin soruşturma dahi açmaya cesaret edemediğini belirtti ve “Katiller; korkaksınız, katilsiniz” dedi.

“Dosyadaki 22 yıllık cezasızlık son bulmalıdır”

Eylemde İHD adına haftanın metnini okuyan Leyla Kaya Canan’ı gözaltına alan, işkenceyle sorgulayan, katleden ve bedenini kaybedenlerin belli olduğunu vurguladı. Kaya, “Savcılık ifadelerinde, mahkeme tutanaklarında, AİHM kararında TBMM Araştırma Komisyonu Raporu’nda isimleri yazılıdır. Abdullah Canan’ı katledenler, kaybedenler yargılanarak cezalandırılmalıdır. Devlet, Abdullah Canan’ın kaybedilmesindeki sorumluluğunu kabul ederek kamuoyuna açıklamalıdır. Abdullah Canan dosyasındaki 22 yıllık cezasızlık son bulmalıdır” dedi.

scroll to top