Home , EMEĞİN GÜNDEMİ , DDSB’den, işçi sınıfının öfkesini örgütleyebilmek için dersler

DDSB’den, işçi sınıfının öfkesini örgütleyebilmek için dersler

ddsbdenİstanbul: Devrimci Demokratik Sendikal Birlik’in, taşeronlaşmaya karşı başlatacağı örgütlenme kampanyası öncesi planladığı eğitim çalışmasının ilk dersi tamamlandı. Bugün Okmeydanı Munzur Çevre Derneği’nde yapılan derste, Volkan Yaraşır eğitmenlik yaptı.

İşçi sınıfı içerisinde örgütlenmek için gerekli donanımların üzerinde durulduğu eğitim çalışmasında konuşan Yaraşır, ilk olarak işçi sınıfını örgütlemeye aday bir devrimcinin iyi bir “model kimlik” olması gerektiğini belirtti. “Verilen selam, oturuş, kalkıştan tutalım da konuşmamıza kadar işçiye kültürümüzü ve birikimimizi yansıtırız” diyen Yaraşır her davranışın, içinde bulunduğumuz kolektifin vitrini olduğunu ve işçilerde nicel birikim yaratacağını söyledi.

Yapılan neredeyse her davranıştan her propagandaya kadar hiçbirinin boşa gitmediğini, işçilerin bilinçlerinde nicel birikim yarattığını ve sabırlı olunduğu, azim gösterildiği takdirde nitel sıçramaya ulaşılabileceğini aktaran Yaraşır, bu sayede kök salınabileceği, birikim elde edilebileceğine vurgu yaptı.

İşçi sınıfını örgütlerken onların değer yargıları, toplumsal normlarına uygun davranmanın, birçok kapıyı açacağını da sözlerine ekleyen Yaraşır, hata yapmaktan çekinmemek ancak hatayı kültür haline de getirmemek için dikkatli, gelişim gösteren bireyler olmak gerektiğini de ifade etti. Yaraşır “Çünkü hatalar bireyi değil, bireyin bulunduğu kolektifi bağlar” dedi.

Ders sırasında soru ve cevaplarla güçlendirilen sunumda Yaraşır sık sık yaşamdan ve çalışma ortamlarından örnekler vererek, aktarmak istediklerini somutladı. Sunumun devamında ise işçi sınıfı içinde çalışma yürütecek olan faaliyetçinin; özür dilemesini ve teşekkür etmesini bilen ve esirgemeyen, yanlışta ısrar etmeyen, eleştiri ve özeleştiriyle kendini sürekli yenileyebilen, kendi olumlu yanlarını başkalarının dikkatine zorla sokmaya çalışmayan, mütevazı, insanların yaşamına girip iz bırakabilen, bedel ödemeyi göze alabilen bireyler olabilecek şekilde donatılma sürecinin sürekli işletilmesi, eğitimlerle güçlendirilmesi gerektiğini söyleyen Yaraşır, kısacası bir devrimcinin stratejik yönelim, duruş, dil ve hareket kabiliyetine sahip olabilmesi gerektiğini belirtti.

Yapılan eğitim çalışması, soru-cevap, görüş ve önerilerle bitirilirken, bir sonraki dersin ise daha somut tartışmalarla Nisan ayı ilk haftası yapılması kararlaştırıldı.

 

scroll to top