Anasayfa , APP , Viyana’da Meksika Büyükelçiliği Önünde Eylem

Viyana’da Meksika Büyükelçiliği Önünde Eylem

VİYANA|20.09.2021|Zapatistalar haklı mücadelerini Avrupa’da gümdemleştirmek için kalabalık bir  delegasyonla yollara düşmüşken, Meksika’nın Chiapas kentinde iki Zapatista yeniden kaçırıldı. Bu durumu protesto etmek için aralarında ATİK-VTİD üyelerinin de olduğu kitle 18 Eylül günü Viyana’da Meksika büyükelçiliği önünde eylem düzenlendi.

Büyükelçilik önünde yapılan açıklamada: “Meksika Devlet Başkanı Andrés Manuel Lopez Obrador (AMLO), ülkedeki şiddeti sona erdirme sözü vererek iktidara geldi. Bu yılın 1 Ağustos’unda, devlet şiddeti mağdurlarına adaletin verilip verilmemesi konusunda bir referandum dahi yapaldı.
Fakat cinayet, işkence ve zorla kaybetmeler artmaya ve cezasız kalmaya devam ediyor. Özellikle toplumsal hareketler odak noktasındadır.
Birkaç gündür, Zapatistaların güney Meksika’daki Chiapas’taki özerk hükümetinin iki üyesi ortadan kayboldu. Tam da Zapatistaların “Yaşam Yolculuğu” kapsamında Avrupa’ya 177 kişilik bir heyet gönderdiği sırada!
“İyi Hükümet Konseyi” üyeleri José Antonio Sánchez Juárez ve Sebastián Núñez Pérez, 11 Eylül’de mahallelerinden ayrıldılar. Boş arabası 2 gün sonra hükümete bağlı bir paramiliter örgüt olan ORCAO (“Ocosingo Kahve Çiftçileri Bölgesel Örgütü”) topraklarında bulundu. Geçen yıl ORCAO kahveyi ateşe vermiş, insanları kaçırmış ve işkence etmişti. Bu insanlık dışı olayı kınıyoruz. “dendi.

Son olarak kaçırılan José Antonio Sánchez Juárez ve Sebastián Núñez Pérez’in derhal ortaya çıkmaları ve ailelerine geri dönmeleri talep edildi.