Anasayfa , Avrupa , 12. Yıldönümünde 19 Aralık Şehitleri Anıldı!

12. Yıldönümünde 19 Aralık Şehitleri Anıldı!

Resim 1İSVİÇRE | 23 – 12 – 2012 |19 Aralıktan Maraş ve Roboskiye uzanan tarihi unutmadık, unutturmayacağız. Şiarıyla 23 Aralık 2012 tarihinde İsviçre’nin Basel kentinde, ATİK-UPOTUDAK, İGİF, İDHF, BİR-KAR, ALINTERİ tarafından ortak düzenlenen anma etkinliği; 19 Aralık katliamında şehit düşenlerin anısına yapılan saygı duruşuyla başladı.

Kurumlar adına yapılan ortak konuşmada, “Tarihin akışına hükmeden sınıf savaşının bir muharebesiydi 19-22 Aralık. Hapishaneleri yakıp yıkan bu savaşın Türk egemen sınıflar bir cephesiydi. Karşı cephede ise dört duvar arasında direnenler, burjuvazinin ilan ettiği savaşı çoktan kabul etmiş ve bedenleriyle, yürekleriyle, çıplak elleriyle savaşan işçi sınıfı ve emekçilerin siyasal temsilcileri olan devrimciler, devrimci tutsaklardı. Savaşan Türk gerici-faşist egemen sınıflarıyla halktan başkası değildi. Bu katliamda 28 devrimci direne direne şehit düştü. Yüzlercesi yaralandı, onlarcası sakat kaldı.” 19 Aralık katliamı, devletin en kapsamlı cezaevi katliamıdır. Elbette 19 Aralık aynı zamanda bir deniştir. Devrimci hareketin en kapsamlı zindan direnişidir. Bu katliam, 20 Ekim’de F Tipi hücre cezaevlerine karşı süren ölüm orucu direnişini kırma, F Tipi Hapishanelerini açma katliamıdır. Bu katliam devrimci kadro kıyımı katliamıdır. 19 Aralık, devrimci tutsaklarıyla devrimci hareketin birleşik direnişi, görkemli direniş tarihidir.” “Bir kez daha 19 Aralık katliamını lanetlerken, bugünkü mücadelemize ışık olan kahramanlığın yaratıcısı, şehit düşerek ölümsüzleşen devrimci tutsakları, Maraş ve Roboski de ve onlar şahsında zalimlerin katliamlarında ölümsüzleşenleri anıyor, mücadelemizde yaşatacağımıza dair kararlılığımızı bu gün vesilesiyle bir kere daha ilan ediyoruz. Bugün bu saldırılar artarak sürüyor. Şehitlerimizi anarken, hem devrimci tutsakları sahiplenme, hem de devrim ve sosyalizm mücadelesinde görev ve sorumluluğumuzu bir kez daha eylemli ve örgütlü kılmayı unutmayalım.” Diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Akabilende hazırlanan sine vizyon gösteriminden sonra, 19 Aralık katliamının tanıklığını yapanların konuşmalarından sonra, yapılan müzik dinletisinden sonra anmak etkinliği sona erdi.