Home , Haberler , 10 ATiK`li Devrimci Tutsağın Duruşmasına Devam Edildi

10 ATiK`li Devrimci Tutsağın Duruşmasına Devam Edildi

11923597_924696917590097_9182216212847806085_nBugün (02.Eylül 2016) Münih Yüksek Eyalet mahkemesinde TKP/ML üyeleri ve yöneticileri olmak iddiasıyla suçlanan ve 15 Nisan 2015 tarihinden buyana tutuklu bulunan 10 ATiK`li devrimci tutsağın duruşmasına devam edildi.
Tutsak devrimciler Duruşma salonuna girerken yine sıkılı yumruklarla ve dik duruşlarıyla dikkat çektiler.Mahkemeyi izlemeye gelen Tutsakların yakınları ve yoldaşları tutsakları alkışlarla selamladılar.
Tutsak devrimcilerden Müslüm Elma`ya duruşmaya getirilirken kelepçe takılmasına itiraz edildi.Mahkeme yargıcı Dr. Duster özür dileyerek, bir daha böyle bir uygulama yapılmayacağını ve güvenlik görevlilerini uyaracağını söyledi.
Savunma Avukatları Alman Adalet bakanlığının izniyle yapılan tutuklamaların ve açılan davanın düşmesine yönelik yazılı dilekçelerini Mahkeme heyetine sundular.
Sunulan dilekçede şunlara dikkat çekildi : “ Türk devletinin iddialarını doğru kabul ederek açılan davanın hukuki olmadığı ve siyasi bir dava olduğu belirtilerek,Türk Devletinin Isid,Hizbullah,Müslüman kardeşler gibi islamcı terör örgütlerini desteklediğinin Alman Parlementosunda verilen soru önergesinin yanıtlanmasında ortaya çıktığına işaret edildi.
Devlet terörü uygulayan ve Suriye`de Isid gibi terör örgütlerine destek sunan bir hükümetin , devrimcilere yönelik „terörist“ suçlamalarının kabul edilemez olduğu belirtilerek, Yargının siyasallaştığı, İnsan hakları ihlallerinin en üst boyutta yaşandığı, gazeticilerin, aydınların tutuklandığı, Kürt halkına yönelik katliamların yapıldığı, Rojova`ya yönelik askeri işgale girisildigi bir sürecin yaşandığına dikkat çekildi. Alman hükümetinin siyasal çıkarları gereği TC devletiyle girdiği kirli işbirliğini yeniden değerlendirmesi ve devlet terörü uygulayan TC `ye destek sunan tutumundan vazgeçmesi ve davanın düşürülerek, tutsakların serbest bırakılması istendi.“
Avukatların talebine ilişkin Alman Başsavcılığı talebi red ettiğini belirtti. Yargıçlar heyeti durumu değerlendirmek üzere duruşmaya 2 saat ara verdi.
Verilen aranın ardından itirazları değerlendiren heyet, davanın düşürülmesi ve tutsakların serbest bırakılması talebine olumsuz yanıt vererek, açılan davanın sürdürülmesi yönünde görüş belirtti.
Mahkeme tercümanının yetersiz ve yanlış tercümeler yapmasına tutsaklardan ve avukatlarından sıklıkla itirazların yapıldığı dava 05. Eylül Pazartesi saat 13.00 de devam edecek.
9 Eylül Cuma günü saat 9.30 da başlayacak olan duruşmada, Tutsak Musa Demir `in savunma yapacağı bilgisi verilirken, aynı gün demokratik kurumlar tutsaklarla dayanışmak için saat 11.00 de Münih Yüksek Eyalet mahkemesi önünde bir Miting düzenleyecekler.