Anasayfa , Haberler , 1 Mayıs Taksim’de kutlanacak !

1 Mayıs Taksim’de kutlanacak !

diskkesktmmobİSTANBUL |11-04-2014 |  10 Nisan günü saat 11.00’de Şişli’deki DİSK Genel Merkezi’nde bir araya gelen DİSK, KESK, TMMOB ve TTB, 1 Mayıs’ta Taksim’de olacaklarını açıkladılar.

Sözü ilk DİSK Başkanı Kani Beko aldı ve yaptıkları toplantılar sonucunda Taksim’de olma kararı aldıklarını açıkladı ve ‘1 Mayıs’ı başta İstanbul Taksim olmak üzere tüm alanlarda birlikte kutlama kararı aldık’ dedi.

Ardından yine Beko tarafından ortak basın metni okundu. Metinde ‘biz bu ülkenin tüm değerlerini yaratanlar, biz işçiler, kamu emekçileri, hekimler, mimarlar, mühendisler, şehir plancıları olarak eşitlik, emek, özgürlük, barış, adalet, bağımsızlık ve demokrasi için 1 Mayıs’ta Taksim’de olacağımızı ilan etmek için buradayız’ denildi.

Biz yasalarda örgütlenme hakkı, mahkemede şikayeti, devlet katında sözü yok sayılan milyonlarız. Kendi kaderimizin bir avuç insanın dudakları arasında olmasını istemiyoruz. Biz sesimizi, isteklerimizi, taleplerimizi haykırdığımızda ‘polis destanı’ ile adalet sarayıyla, yasaklarla, sürgünle, sansürle, panzerle, TOMA ile, copla, gaz fişekleriyle, hapishane ile, tabutluklarla karşılaşan bir halkız.  Artık susmak, kader diyerek boyun eğmek istemiyoruz’ şeklinde devam eden Beko son olarak ‘işte bu nedenle biz, hepimiz, başta Taksim 1 Mayıs alanı olmak üzere ülkenin dört bir yanında tüm mağdurlarla, yoksullarla, dışlananlarla, işsizlerle, işçilerle, kamu emekçileri ile, mimar ve mühendislerle, aydınlarla, sanatçılarla, kadınlarla, gençlerle, emeklilerle, basın emekçileri ile 1 Mayıs’ta alanlarda olacağız’ dedi.

Basın metnin ardından Greif işçilerine yönelik saldırı ile ilgili de bilgi veren Beko ‘Bu sabah fabrikaya polis müdahalesi oldu. İşçi arkadaşlarımız gözaltında. 10’a yakın insanda orada çatıda mücadeleye devam ediyor’ dedi.

Basının sorularına da cevap veren Beko İstanbul Valisi ile bir görüşme olup olmadığı sorusuna kendilerinin randevu talebinde bulunduğu ancak bir geri dönüş yaşanmadığı şeklinde yanıt verdi. Valilik tarafından izin verilmediği durumda tavırlarının ne olacağı yönlü soruya da ‘Taksim bizim için önemli. 1977 1 Mayıs katliamı yaşandı orada. İnsanlar katledildi. O tarihten bu güne DİSK katillerin yakalanması için mücadele ediyor. Ve bu sene de aynı talep ile arkadaşlarımız anmak için orada olmak istiyoruz’ şeklinde yanıt verdi.

Daha önceki yıllarda devletin alandaki inşaatı gerekçe göstermesi hatırlatıldığında ise, ‘bu yıl orada inşat da yok. Yani hükümetin kesinlikle bir bahanesi yok. Taksim herkese açıktır, işçi ve emekçilere de açık olmalıdır’ dedi.

Sorunların polisin müdahalesi sonucu ortaya çıktığının da altını çizen Beko, ‘hükümet talimat vermezse, polis müdahale etmezse bir sorun çıkmaz’ diye de ekledi.

Türk-İş’in Kadıköy ve Hak-İş’in Kayseri açıklamasına da değinen Beko, İstanbul dışındaki illerde ise inisiyatifin yerellerde olduğunun altını çizdi.