Anasayfa , Avrupa , 1 Eylül Dünya Barış Gününde Cumartesi Anneleri ile Dayanışma

1 Eylül Dünya Barış Gününde Cumartesi Anneleri ile Dayanışma

Frankfurt |02.09.2018|  1 Eylül Dünya Barış Günü vesilesiyle Frankfurt’ta birçok etkinlik gerçekleştirildi. Sabah saatlerinde bir araya gelen Türkiyeliler, Cumartesi Anneleri/ -insanları ile 701. Haftada dayanışma etkinliği gerçekleştirdiler.

Cumartesi Anneleri/-insanlarının eylemlerinin 700. Haftasının TC devleti tarafından yasaklanması ve fiziki şiddete maruz kalarak alıkonulmaları, Frankfurt’ta biraraya gelen devrimci-demokratik kurum ve kuruluşlar ile kayıp yakınları tarafından protesto edildi.

Yıllardır kayıp olan veya gözaltında kaybedilerek katledilenlerin yakınlarının 701. Haftada yapmaya çalıştıkları oturma eylemi ile dayanışma için biraraya gelenler, kayıp fotoğraflarını sergilediler ve İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi’nin açıklamasını okudular. Okunan basın açıklamasında, 700. Haftada yasaklanan Cumartesi eylemleri ile dayanışma içinde olduğu vurgulanırken, TC devleti protesto edildi.

Etkinlikte oğlu kaybedildikten sonra katledilen bir baba konuşma yaparak, devlet zulmüne ve bu zulme karşı örgütlenmekten başka çarenin olmadığını dile getirdi. Etkinlikte ayrıca Arjantin’de sürdürülen Plaja de Mayo annelerine ilişkin bir basın metni okundu.

İki saat süren etkinlikte, İstanbul’da büyük baskılar altında yapılmaya çalışılan basın açıklaması hakkında da aktüel bilgilendirmeler yapıldı.

1 Eylül Barış Yürüyüşü

Çeşitli demokratik kurumların bir araya gelerek çağrısını yaptıkları 1 Eylül Dünya Barış Günü yürüyüşü, Cumartesi Anneleri eyleminin ardından gerçekleşti. Açılış konuşmalarının ardından yürüyüşe geçen kitle, kent merkezi çevresinde bir rotada ilerledi. Ara ara yapılan konuşmalarla halka 1 Eylül ve dünyada vuku bulan savaşlar konusunda bilgilendirilmeler yapıldı. Etkinlik boyunca Cumartesi Anneleri ve eylemleri üzerine yazılan basın açıklaması okundu. Yeni KADIN ve ATİK tarafından birer konuşma gerçekleştirildi ve yaratılan savaşlara karşı barışın yükseltilmesi için 1 Eylül günü geliştirilen direnişlerde yer alınması istendi.

Yapılan yürüyüşlerde, Ortadoğu’da süren işgal, talan ve savaşlara karşı, haklı direnişlerin ve alternatif toplum modellerinin desteklenmesi gerektiği dile getirildi. Yürüyüş boyunca özellikle Kürt kitlesini yakın çekime alan Alman polisinin tavrı kınandı.

1 Eylül vasıtasıyla yine kent merkezinde Sağa karşı müzik adı altında bir kültürel etkinlik organize edildi. Özellikle binlerce gencin katıldığı etkinlikte Almanya’da yükselen ırkçılığa karşı mücadele çağrısı yapıldı.