Anasayfa , Avrupa , Zürih’de Türkiye ve Suriye’deki Saldırı ve Katliamlar Protesto edildi!

Zürih’de Türkiye ve Suriye’deki Saldırı ve Katliamlar Protesto edildi!

IMG_1545ZÜRİCH|14-09-2013|İsviçre Demokratik Güç Birliği 13.09.2013 tarihinde Zürih kentinde, Türkiye ve Suriye’deki saldırı ve katliamlara karşı protesto eylemi gerçekleştirdi.

Zürih parlamentosu önünde toplanan grup,  Ahmet Atakan şahsında tüm demokrasi şehitleri için yapılan saygı duruşuyla başlanıldı.

İsviçre Türkiyeli İşçiler Federasyonu (İTİF) inde içinde yer aldığı İsviçre Demokratik Güç Birliği bileşeni kurumların yanısıra, Yeni Kadın ve YDG‘de döviz ve flamalarıyla protesto eylemine katılarak destek verdiler.

Güç Birliği adına yapılan konuşmada, “Bugüne kadar besledikleri gerici Esat rejimin zulmünü bahane etmek isteyen emperyalistler, en son binin üzerinde insanın kimyasal silah kullanılarak katledilmesini gerekçe yaparak bu ülkeye girmek istemekteler. Bizzat kimyasal silah üreticisi ve kullanıcısı emperyalistler, Obama’nın sözcülüğünde askeri ilhak tehditleriyle Suriye’deki iç savaş ve kaos ortamını derinleştirmek yoluyla Ortadoğu’yu çıkarları doğrultusunda yeniden dizayn etmek için katliamlar yaşanılmaya devam ediyor. Emperyalist saldırganlığına hayır diyerek, Suriye halkının yanında olduğumuzu ilan ediyoruz.”

“Faşist Türk Devleti, bir yandan emperyalist efendilerinin savaş çığırtkanlığını yaparken diğer taraftan, Rojova’daki Kürtleri, beslediği El Kaide ye bağlantılı El Nusra çeteleri aracılığıyla da katletmeye devam etmektedir. Gittikçe saldırganlaşan Faşist TC devleti, özellikle gezi eylemlikleri sürecinde halka her türlü saldırı metotlarını uygulamış, onlarca sakat ve yüzlerce yaralı ve tutuklamaların yanı sıra beş kişinin ölümüyle, direnişler kitleselleşerek çeşitli biçimlerde bugünlere taşınmıştır.”

“ODTÜ örgencilerinin bu kez başlattığı direniş tekrar ülkenin birçok şehrine yayılmış ve gezi ruhuyla tekrar ayaklanan halka karşı saldırmaya ve katletmeye devam etmektedir. Öğrencilerin direnişini sahiplenen Ahmet Atakan, Antakya’da başına gaz kapsülünün isabet etmesi üzerine, bu süreçte altıncı şehit olarak tarih sahnesinde yerini aldı. Şehitlerimizi bir kez daha anıyor, günlerdir sokaklarda devlet faşizmine karşı direnişi sürdüren halkımızı selamlıyoruz.”

“Faşist Türk devleti Kürt politikasında olduğu gibi bu kez de ikiyüzlülüğü Aleviler karşısında da sürdürmektedir. “Alevilere kardeşlik” adına, Fetullah Gülenin finans ettiği “Cami-Cem evi-Aşevi” aynı bahçede projesine karşı, Tuzlu Çayır halkının onurlu direnişini selamlıyoruz.”

“Güç Birliği olarak gerçekleştireceğimiz eylemelere aktif destek vermeye, Emperyalist saldırganlığına ve devlet faşizmine karşı direnen halkımızın yanında olmaya çağırıyoruz.”  Diyerek sözlerini tamamlayan temsilci, “Ahmet Atakan ölümsüzdür!” “Yaşasın Halkların Kardeşliği!” “Faşizme Karşı Omuz Omuza!”    sloganları eşliğinde protesto eylem bitirildi.

IMG_1536

IMG_1545