Home , Avrupa , Zürih’te Binler Bir Mayıs’ı Kutladı (Foto Galeri)

Zürih’te Binler Bir Mayıs’ı Kutladı (Foto Galeri)

İSVİÇRE 02.05.2022 İsviçre’nin Zürih şehrinde binler işçi bayramını, bir mayısı kutladı. Tüm güne yayılan eylem, yürüyüş, stant ve konserlerde birçok gündem ele alınırken 9 kişi eylemlerde göz altında alındı. 

Gün geleneksel olarak sabahki sendikaların örgütlediği yürüyüşü ile başladı. İki yıldır Pandemı nedeniyle gerçekleşemeyen yürüyüş için, Saat 10’da Helvetiaplatz’da yaklaşık 14’000 bin kişi toplandı. Eylem “Patentler öldürür, kar yerine yaşam” sloganıyla örgütlendi. Onlarca Sendika, Parti, DKÖ ve Sivil Toplum Kuruluşlarının yer aldığı eylemde yürüyüşte Türkiyeli ve Kürdistanlı örgütlerde katıldı, Birleşik Devrimci Mücadele kortej birliğinde yürüdü. Yürüyüş esnasında gerek Emperyalist saldırganlık gerek işçi sınıfına dönük saldırılar protesto edildi. Yürüyüş bellevue meydanında büyük bir miting ile sonlandı. 

Öğlenden sonra saat 15:00de Partizan’nın da bileşeni olduğu “Zusammenschluss Zürich” yine Helvetiaplatz’a çağrı yaptı. İzinsiz bir şekilde örgütlenen eyleme yüzlerce devrimci ve anarşistler katıldı. Zürih’te Polisin devrimcilerin faaliyetlerini engellemeye çalıştığı Kreis 4’de eylemciler “Devrimci bir perspektif için” pankartıyla sokaklarda sloganlar haykırdılar. Yer yer Zürih polisi plastik mermiler ile saldırdı ve göz altılarla eylemi engellemeye çalıştı. Buna rağmen yürüyüş uzun süre devam etti. 

Akşam saatlerin Kanzleiareal’de Umuda Haykırış’ın da yer aldı bir konser etkinliğiyle bir mayıs kutlamaları sonlandı