Home , APP , Zapatistalı Kadınlar ATİK-VTİD Derneğinde Çalışmalarına Start Verdi

Zapatistalı Kadınlar ATİK-VTİD Derneğinde Çalışmalarına Start Verdi

VİYANA|17.09.2021| Kendileri gibi direnen, mücadele eden, başkaldıran halklara ulaşmak ve aynı kavganın isyancıları olduklarını haykırmak, birbirlerinin mücadelesinden öğrenip mücadele yöntemlerini zenginleştirmek için  “Yaşam İçin Yolculuk” şiarıyla, Meksika’dan 5 kıtaya yolculuğa çıkan Zapatista Hareketi delegasyonlarından bir grup 14 Eylül’de Viyana’ya geldi. Devrimci, demokrat güçler tarafından büyük bir coşkuyla karşılanan Zapatistalı 40 civarında kadın ve çocuk ATİK–VTİD derneğinde 15 gün boyunca konaklayacak. VTİD derneğinin ve Yeni Kadın Viyana komitesinin ev sahipliği yaptığı Zapatistalı kadınlar, gerçekleştirecekleri etkinliklerin ilk hazırlıklarının startını verdiler.

Kadınlar beraberlerinde getirdikleri el emeği çeşitli ürünleri sergilemek için hazırlanırken, diğer taraftan da Viyana’daki kadınlarla dayanışma içinde  gerçekleştirilecek kadın eylemlerinin parçası olup, birlikte kadın katliamlarına karşı ses olmak için hazırlanıyorlar.

Bu mücadele ortaklığı Yeni Kadın aktivistlerin de motivasyonu yükseltmiş, heyecanlandırmış durumda. Yeni Kadın aktivisti Saime; “Zapatistalı kadın arkadaşların hazırlıklarına biz de elimizden geldiğince destek olmaya çalışıyoruz. Dayanışma hepimizi motive ederken müthiş bir heyecan içindeyiz. Ortaklaştıkça mücadelemizin nekadar çeşitlendiğini, renklendiğini görüyoruz ve birbirimizden öğreneceğimiz çok şeyin olduğuna bir kez daha tanıklık ediyoruz. Anlaşabildiğimiz ortak bir dilimiz ne yazık ki yok ama, birbirimizle anşabiliyoruz.  Çünkü yaşadıklarımız, duygularımız ve mücadelemiz ortak.” diyerek dile getiriyor duygularını.

scroll to top