Home , Haberler , Zaferi YPJ duyurdu: Rakka’yı dünya kadınlarına armağan ediyoruz

Zaferi YPJ duyurdu: Rakka’yı dünya kadınlarına armağan ediyoruz

Demokratik Suriye Güçleri (QSD), 135 günün ardından Rakka’yı IŞİD’in işgalinden kurtardı. Rakka zaferinin Kadın Savunma Birlikleri (YPJ) duyurdu. Yüzlerce kadın savaşçı, sabah saatlerinden itibaren açıklamanın yapılacağı meydana PKK lideri Abdullah Öcalan’ın posterleri, YPG, YPJ, Şengal Kadın Birlikleri (YJŞ) ve QSD bayrakları astı.

BBC, Reuters, AFP, CNN, AP, Washington Post başta olmak üzere yüzlerce uluslararası basın temsilcisinin de takip ettiği tarihi açıklama, IŞİD’in 5 yıl önce kenti işgal ederken, tanklarla drift yaptığı meydan olan El Neim’de yapıldı. 

Açıklamanın yapılacağı meydanda yerini alan kadın savaşçılar halay çekti. Daha sonra YPJ Komutanlığı adına konuşan Nesrin Abdullah, Rakka zaferini Abdullah Öcalan ve hamlede yaşamını yitiren savaşçılara adadıklarını ifade etti. 

‘YPJ ile kadın tarihi yeni bir aşamaya geldi’

Ardından Arap halkına duydukları saygıdan dolayı basın açıklamasını Arapça yapacaklarını belirten Abdullah, Rakka’nın kadınların iradesi ile özgürleştirildiğini ifade etti. Nesrin Abdullah, “Sömürgeci erkek egemen rejim, insan hayatını kontrol ediyor. Bu bağlamda da savaş ortamı yaratarak kendi varlığını uzatıyor. Bu rejim kritik süreçlerde, kendi varlığını kan dökerek devam ettirdi. Bu süreçlerde de en ağır bedelleri kadınlar ödedi. Kadın tarihi acı, zorluk, direniş ve mücadeleler ile doludur. 4 Nisan 2013’te ilan edilen YPJ ile kadın tarihi yeni bir aşamaya geldi” dedi. 

‘Kadınlar yaşamın güzelliği ve ahlakın inşacısı oldu’

Bu tarihi adım ile YPJ’nin kadın tarihinin mücadelesini omuzlarına alarak kadınların acılarını bitirmeye başladığını belirten Abdullah, “Artık kadınlar, siyasi, toplumsal, kültür ve askeri alanlarda kendini sömürgeci erkek rejiminden kurtararak büyük bir güç ile sorunlara çözüm oldu. Kadınlar izlenimleri ile yaşamın güzelliği ve ahlakın inşacısı oldu. Kadın ordusunun kuruluşu Suriye’de bulunan güçlere bir cevaptı. Bilindiği gibi Ehrar El Şam’dan El Nusra ve son olarak DAİŞ’e karşı kadın ordulaşması Suriye halkları için büyük bir adım oldu” diye belirtti. 

‘Arin, Şevîn, Sozdar, Hebûn, Silava, Zozan ve onlarcası…’

Abdullah, “Terörist gruplara karşı Warşin arkadaşımız kadın kurtuluşu için büyük bir direniş ortaya koyup şehit düştü. O günden bu yana güçlerimiz tüm Suriye halkları için özgürlüğün umudu oldu. Ve o günden bu yana Suriye kadınları başkaldırarak ordumuza katıldı ve savaşçı bir kişilik oldu” diyerek direnişçi kadın rolünün mücadele sonucunda ortaya çıktığını kaydetti.

Kadınların direnişçi çizginin bir parçası olduğunu dile getiren Abdullah, “Ordumuz baştan beri öncülük rolünü almış ve çetelere karşı muazzam bir direniş ortaya koymuştur. Bunun en güzel örneği Arin Mirkan arkadaşımız, fedai ve başarının sembolü olmuştur. Şehitlerimiz Şevîn, Sozdar, Hebûn, Silava, Zozan ve onlarca kadın özgürlük yürüyüşünün hiçbir zaman durmayacağının mesajını verdi” dedi. 

‘YPJ Rakka hamlesinde tüm Suriye kadınları için umut oldu’

Rakka’nın özgürleştirilmesi hamlesinde YPJ’nin  ideolojik ve stratejik bir öneme sahip olduğunu belirten Abdullah, “Savaşçılarımız en baştan bu yana bu hamlede aktif rol aldı. QSD ve YPG güçleri ile omuz omuza vererek bu başarıyı elde ettik. YPJ, Rakka hamlesinde tüm Suriye kadınları için umut oldu. Kürt, Arap ve diğer ulus ve dinden kadınları savunarak halk arasında kardeşliğin tohumunu attı. Bu doğrultuda güçlerimiz büyük bir irade ile bu savaştaki mücadelede yerini aldı” şeklinde konuştu.

‘Rakka’yı tüm dünya kadınlarına armağan ediyoruz’

Abdullah, şunları dile getirdi: “Çetelere başkentleri dedikleri yerde en büyük darbeyi vurduk. Bu mücadelemiz ile Êzidî kadınlarının onurunu ayaklar altından alarak tekrar göklere çıkardık. Binlerce esir düşmüş Êzidî çocuk ve kadınını özgürlüklerine kavuşturduk. Bu süreçte YPJ’ye katılan Arap kadınlar iki tane taburunu ilan ederek Rakka’daki savaşta yer alarak büyük bir mücadele verdi. Ayrıca YJŞ’den de bir tabur özgürleştirme hamlemizde aktif rol alarak kendi intikamlarını aldı. Rakka hamlesinde 450 bin sivili çetelerin elinden kurtararak güvenlikli bölgelere ulaşmalarını sağladık. Tarihi Rakka hamlesinde 30 kadın savaşçımızı şehit verdik. Rakka’nın özgürleşmesini tüm dünya kadınlarına armağan ediyoruz.” (habervar)