Home , Avrupa , Yunanistan’da grev hakkına saldırıya karşı direniş!

Yunanistan’da grev hakkına saldırıya karşı direniş!

Haber Merkezi |17.01.2018|  Yunanistan’da pazartesi günü Mecliste görüşülen ve grev hakkını da kısıtlayan kanun tasarısını protesto için işçi ve emekçiler ülke genelinde iş bıraktı.

Grev hakkını kazanabilmek için bizden önceki nesiller kanlarını döktüler. Şimdi sözde solcu bir hükümet bunu ortadan kaldırıyor” diyor öfkeyle Nikos Papageorgiou. Yunanistan’ın başkenti Atina’da bir otelde çalışan ve Reuters’a konuşan 50 yaşındaki Nikos’un hayal kırıklığını, milyonlarca Yunan işçi ve emekçi de paylaşıyor. Bu yüzden bugün greve çıktılar.

Yunanistan’da günlerdir protestolara neden olan reform paketi parlamentoda oy çokluğuyla kabul edildi. Parlamento başkanlığı tasarının 154 lehte 141 aleyhte oyla kabul edildiğini açıkladı.

Yaklaşık 100 maddelik reform paketi, sendikaların grev kararı almasını zorlaştırıyor. Sendikaların iş bırakma kararı alabilmesi için artık üyelerinin yarısının oyunu alması gerekecek. Eski düzenlemeye göre üyelerin yüzde 20’sinin onayı grev kararı için yeterli oluyordu. Yasa ayrıca ipotekli mülklerin haczini kolaylaştırıyor ve ailelere yapılan ödeneklerde kesintiler öngörüyor.

Oylama yapıldığı sırada parlamento binası önünde yaklaşık 20 bin kişinin katıldığı bir protesto gösterisi düzenlendi.  Göstericiler parlamento binası önündeki polislere boya, taş ve molotof kokteyli attı. Polis göstericilere göz yaşartıcı gaz ve copla müdahale etti. Olaylarda yaralanan ya da gözaltına alınan olmadığı belirtildi.

TROYKA DÜZENİ  DEVAM EDİYOR

Troyka olarak adlandırılan AB, Avrupa Merkez Bankası ve IMF üçlüsünün ülkeyi iflastan kurtarmak iddiasıyla verdiği borçlara karşılık dayatılan tasarruf programları nedeniyle Yunan emekçilerin birçok hakkı tırpanlandı, kamu harcamaları kesildi.

Hükümetin pazartesi meclise sunduğu  tasarı Yunanistan dış borçlarının geri ödemesinde üçüncü değerlendirmenin tamamlanması karşılığında hazırlandı. “İstikrar yasa tasarısı” denilen tasarı işçi haklarına ve sosyal kazanımlara daha fazla tırpanlıyor ve çalışanların greve çıkmasını zorlaştırıyor.

Halihazırda işsizlik ve artan yoksullukla boğuşan Yunanistan halkını öfkelendiren yeni tasarıya yönelik kitlesel tepkilerin sürmesi bekleniyor.