Home , Avrupa , Dessau ‚da binler Oury Jalloh ‚u Andı

Dessau ‚da binler Oury Jalloh ‚u Andı

HABER MERKEZİ|08.01.2018|Dessau’da binlerce kişi Oury Jalloh için bir araya gelerek katledilişinin 13. yılında da  Jalloh’u andı. Erken saatlerde 7 Ocak Pazar günü bir araya gelen kitle 7 Ocak 2005 ‚te tutuklu bulunurken elleri bağlanmış halde yakılarak katledilen Oury Jalloh için yürüyüşe başladı. Olayı Polis intihar diye duyurmuştu. Elleri bağlı şekilde Dessau şehrinde tutsak durumdayken yakılarak katledilen mülteci Oury Jalloh’u katledenler ve sorumluları bulunamadı. Anti – faşist kesimlerin her sene 7 Ocak ‚ta bir araya gelerek andığı ve sorumluların ceza almasını talep ettiği yürüyüşler organize ediliyor. Bu sene 13. yılında da kitlesel bir yürüyüş gerçekleştirildi.

13 Yıldır Sonuçlandırılmayan Dava

Anti-faşist , anti – Emperyalist mücadele yürüten kurumların yerli ve göçmen kurumların sahip çıktığı dava da 13 yıl geçmesine rağmen halen sonuçlandırılmadı. Bu da egemenlerin özellikle Almanya ‚da gelişen ırkçılığın ve faşizmin nasıl koruyup kollandığını göstermektedir.Temyiz aşamasında olan dava için avukatlar ve Oury Jalloh destekçileri bağımsız komisyon kurulmasını istemekte ama savcılık bunu reddetmektedir. NSU faşist örgütlerinin işlediği katliamların bir çoğunun üstü örtülmeye çalışılmaktadır. Oury Jalloh’un katledilmesi buna bir örnektir. Bu sene oldukça kitlesel geçen eylemle de yapılan konuşmalarla Oury Jalloh anıldı ve sahiplenildi.

Ne Olmuştu?

Oury Jalloh 2 Haziran 68 Kabala doğumludur. 4 yıldır göçmen bir Afrikalı mülteci olarak Almanya’da yaşamaktaydı.Almanya ‚da göz altına alındı. 7 Ocak 2005’te tutsak durumdayken yakılarak katledildi. Cesedine ulaşıldığında da ellerinin bağlı olduğu görüldü. Polis yetkilileri intihar ettiğini söyledi. Halen yargılamaların da devam ettiği ve şuana kadar da sonuçlanmadığı bilinmektedir.13. yılında da ilk yıldan bu yana anti-faşist ve anti-emperyalistler yürüyüşlerle Oury Jalloh’u ırkçı faşist cinayetlerle hayatlarını kaybedenleri anıyorlar.

scroll to top