Anasayfa , Avrupa , Yılmaz Güney ve Taksim Şehitleri Hamburg’ta Anıldı!

Yılmaz Güney ve Taksim Şehitleri Hamburg’ta Anıldı!

yilmaz_guney_hamburgta_anildiHAMBURG | 19 – 09 – 2013 |  “Taksim Direniş Ruhuyla Devrimci Sanatçı Yılmaz Güney’ı anıyoruz” şiarıyla Demokrat Sanatçılar Birliği tarafından etkinlik  organize edildi.

Pınar Aydınlar, Hasan Sağlam, Grup Cemre, Yeni Kadın Korusu kültürel bölümde, Haluk Gerger ve

ATİF Temsilcisi Ufuk Berdan ise konuşmacı olarak etkinlikte yer aldı.

Taksim Direnişini konu olan kısa bir film gösterisiyle başlayan etkinlik, sinevizyon ve Grup Cemre’nin söylediği marş ve türkülerin ardından  yapılan  açılış konuşmasıyla devam etti.

Tüm devrim ve sosyalizm şehitleri için saygı duruşu gerçekleştirildi. ATİF Temsilcisi Ufuk Berdan etkinliğe ve güncele ilişkin bir konuşma yaptı. Konuşmasına geceye davetli olan sanatçı ve konuşmacılara,  hazırlığında emeği geçenlere ve dinleyicilere teşekkür ederek başlayan Berdan, Yılmaz Güney’in sanatı ve devrimci kişiliğine dair vurgularda bulundu ve gündeme ilişkin görüşlerini belirterek konuşmasını sonlandırdı.

Ardından Hasan Sağlan devrimci türkü ve marşlarla geceye renk kattı.

Haluk Gerger ise Ortadoğu ve Gezi’yi ilişkin görüşlerini kitleyle paylaştı. Emperyalizmin krizde olduğunu söyleyerek konuşmasına başlayan Gerger, emperyalizmin en büyük korkusunun halk isyanları olduğunu söyledi. Sorunun Esad’ın gitmesi değil kontrol edilebilir iktidarlar oluşturmak olduğunu belirten Gerger, bölgede Kürtlerin büyük başarılar elde ettiğine de değindi. Türk rejiminin Mursi’den yana gözüküp aslında objektif olarak Sisi’nin yanında yer aldığını belirtti. Türk rejiminin en büyük korkusu ve çıkmazlarından birinin Kürt sorunu olduğuna da değinen Gerger, Gezi’ye ilişkin de özeleştiride bulundu. Gezi’nin Erdoğan’ı sarstığını ve içten içe korkular yaşattığını belirtti.

Haluk Gerger’in ardından sahne alan Yeni Kadın Korosu söylediği türkülerle büyük ilgi gördü.

Son olarak sahne alan Pınar Aydınlar yaptığı konuşma ve söylediği türkü ve marşlarla gecede coşkuyu doruk noktasına çıkardı ve gece Pınar Aydınlar’ın da programının bitmesiyle sonlandırıldı.