Home , Avrupa , Yeni KADIN: „Eren Keskin ve Reyhan Çapan Yalnız Değildir“

Yeni KADIN: „Eren Keskin ve Reyhan Çapan Yalnız Değildir“

Yeni KADIN |02.04.2018| Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Özgür Gündem Gazetesi eski Eş Genel Yayın Yönetmeni Avukat Eren Keskin ile gazetenin Yazı İşleri Müdürü Reyhan Çapan hakkında TCK 301. maddeden açılan davanın karar duruşması, 29.03.18 Perşembe günü İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Gazetede üç ayrı tarihte yayınlanmış haber ve yazılar gerekçe gösterilerek açılan davada Çapan ve Keskin, „Türklüğü, Cumhuriyeti, devletin kurum ve organlarını aşağılama“ gerekçesi ile ayrı ayrı 1 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Birden fazla suç işledikleri gerekçesi ile de, ceza yarı oranında arttırılarak, ayrı ayrı 2 yıl 3 aya çıkartılırken, „Sanıkların geçmişi ve sosyal ilişkilerini“ göz önünde bulunduran Mahkeme heyeti, cezada indirime gitmedi.

Ayrıca Keskin ve Çapan hakkında, İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde de „Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanına hakaret“ iddiasıyla açılan davada ise, 5 yıl 3 ay hapis cezası verildi. Sonuç olarak, her iki mahkemede açılan davalar birleştirilerek toplam 7,5 yıl hapis cezasına çarptırıldılar.

Hakkında 143 dava olan Keskin’e, bu güne kadar 355 bin 920 TL para cezası verilirken, bunun 105 bin 920 TL’sı onaylandı. Yargıtay’da ise onaylamayı bekleyen 250 bin TL para cezası ve 5 yıl hapis cezası bulunuyor.

Eren Keskin ve Reyhan Çapan Yalnız Değildir;

R.T.Erdoğan ve şürekası AKP’nin açık hava hapishanesine çevirdiği Türkiye’de artık gün geçmiyor ki bir hak ihlali yaşanmasın, muhalifler göz altına alınmasın, tutuklanmasın… “Savaş değil barış istiyoruz” demenin dahi artık suç sayıldığı, en sıradan denilebilecek düşüncelerin dahi ifade edilmesinin tutuklanma gerekçesi olduğu Türkiye’de, iktidar sahipleri egemenliklerini sürdürebilmek için, kendilerine biat eden bir toplum yaratmak istiyorlar. Arzuladıkları “dikensiz gül bahçesinde” çıkan ayrık otlarını temizlemek içinse, her yolu mübah görmekteler…

Ancak bu ayrık otlarının kadın olması iktidar sahiplerinin daha fazla hiddetlenmesine neden olmakta. Çocuk istismarında, kadın katliamlarında, LGBTİ+ lara yönelik en hunharca katliamlarda dahi kravatlı, takım elbiseli hakim karşısına çıkmak “iyi hal” görülüp ceza indirimine gidilirken, Keskin ve Çapan’ın „geçmişleri ve sosyal ilişkileri“ cezalarının arttırılmasına neden oluyor. Onurlu, insanca yaşanan bir dünyadan yana olanların söylemleri, düşünceleri, sosyal ilişkileri, kendisini müdafaa edemeyen bir çocuğa cinsel istismarda bulunan, kadınları hunharca katledenlerden ve onların “sosyal ilişkilerinden” daha tehlikeli görülmekte… Haksız da sayılmazlar… Çünkü; TC faşizmi çok iyi biliyor ki, biri bu sömürü sisteminin sonunu hazırlarken, diğeri onu yaşatmaya hizmet ediyor… Elbet kendisini yaşatmaya çalışanları mükafatlandıracaktır..

Kadınlar üzerinden topluma çekilmeye çalışılan ayar, susturma politikaları bir kez daha Eren Keskin ve Reyhan Çapan üzerinden uygulanmaya çalışılmaktadır. Ama nafile… Tarih tüm tiranların sonlarına tanık olduğu gibi, kadınların mücadeleye atıldıklarında neler yarattıklarının, ne “olmaz” denilenleri oldurduklarının da tanığıdır…

Eren Keskin ve Reyhan Çapan’a verilen bu cezaları şiddetle kınıyor, geri çekilmesini talep ediyoruz. Düşünmek, düşündüğünü ifade etmek, düşünce ve ifade özgürlüğünü savunmak, “suç” değil, sosyal bir varlık olarak her insanın en doğal hakkı ve sorumluluğudur.

Eren Keskin ve Reyhan Çapan yalnız değildir!

Yaşasın kadın dayanışması ve mücadelesi!