Home , Avrupa , YDG’lilerden Suruç gazisi Güneş Erzurumoğlu`na ziyaret!

YDG’lilerden Suruç gazisi Güneş Erzurumoğlu`na ziyaret!

İSVİÇRE|21.06.2017|20 Haziran tarihinde YDG`li Genç Kadınlar Suruç Gazisi Güneş Erzurumoğlu`nu tedavi gördüğü Basel`de ziyaret etti. Suruç katliamında aldığı ağır yaralar sonucu tedavisi İsviçre’ye alınan Güneş yoğun bir tedavi ve tıbbi müdahale sonucu yorgun düşse de, YDG`lilerin onu ziyaret etmesine bir hayli sevinmiş onlarla birlikte uzun bir sohbete girmiştir.

Güneş Erzurumoğlu 2015 yılında SGDF`nin çağrısıyla Kobanedeki savaşın en masumlarına çocuklara oyuncak götürüp anlık da olsa unutturmak için acılarını İstanbul’dan Kobane`ye gitmek üzere yola çıkanlardandı.
Son hazırlıklarını yapmak için Suruç’ta Amara Kültür Merkezinde Kobane`ye gitmek için hazırlanan SGDF`lilerin kültür merkezinin bahçesinde basın toplantısı yaparken İŞİD barbarları tarafından patlatılan bombayla 33 genç katledilmiş onlarcası da yaralanmıştı. Güneş’te yaralanan bu güzel yürekli gençlerden sadece birisiydi. Böylesi bir vahşete tanık olmasına ve genç yaşında yürüyememesi üzerine rağmen hayata olduğu gibi mücadeleye de hep umutla bakıyor, ve en önemlisi tüm acılara rağmen yüzü hep gülüyor Güneş’in. Onu ayakta tutan şeylerin ne olduğu sorulduğunda cevabı çok net. Hesap sormak için ayakta duruyor. Katliamda şehit düşen yoldaşlarının, Hareket ettiremediği bacaklarının, çocuklara ulaştıramadıkları oyuncaklar için hayatta kalıp daha da çok mücadele etmek, hesap sormak istiyor. Tüm Suruç şehit ailelerini, yakınlarını, katliamdan geride kalanları da aynı hedef ve kararlılık bir arada tutuyor. Ankara garında, Suruç’ta, gezide ölümsüzleşenlerin yakınları, yoldaşları, hepsi yoldaş sıcaklığında üstesinden gelebiliyor ancak kayıplarının.
Güneş Suruç’ta yaşananları unutmak yerine daha çok hatırlamak ve hatırlatmak için dilinin döndüğünce hastanede doktorlara hemşirelere ve etrafındakilere anlatıyor. Unutmasın diye bir de kadın şair Füruğ Ferruhzad`a ait olan dizeleri, katliamın tarihini ve patlamadan önce saate baktığı anı dövme olarak kolunda taşıyor  „Kuş ölür sen uçuşu hatırla – 20072015 Suruç 11:54“

Tedavisi bittikten sonra üniversite okumak istiyor Güneş. Önceden mimarlıktı hayali fakat artık sağlıkçı olup aynı kaderi paylaşanlara, devrim mücadelesinde işkenceye maruz kalan, can pahası mücadele eden kendi gibi yürekli insanların yaralarına biraz da olsa merhem olabilmek için. Nerede olursa olsun hangi imkanlarla olursa olsun özgürlük mücadelesini daha da yükseltmek gerektiğini söyleyen Güneş, bilakis Avrupa`da yaşayan gençlere sesleniyor bunu söylerken. Türkiye`ye nazaran mücadele etmenin şartları daha elverişli olan Avrupa’da ezilenlerin sesine ses olunmalı diyor.
Ziyaretin sonunda tedavi masraflarına katkı sunması için Londra ATIK taraftarları tarafından toplanan maddi yardımı iletip bir daha görüşme sözüyle ayrıldılar Güneş’in yanından.