Anasayfa , ATİK , Viyana’da Anti-Faşistlere karşı polis saldırısı!

Viyana’da Anti-Faşistlere karşı polis saldırısı!

VIYANA | 16 – 05 – 2014 | Basına ve Demokratik Kamuoyuna,  Viyana’da Anti-Faşistlere karşı polis saldırısı!

Zusammenstoesse_bei_Demos_in_Wien_-_eine_Verletzte-Massive_Uebergriffe-Story-404675_630x356px_e79e666be074415b627195aef4c5fafe__45585202_jpgGünlerdir Viyana’da Neo-Naziler’in yürüyüş ve gövde gösterisi yapacaklarını bilen demokratik ve devrimci kurumlar; bu boy gösterisi yaparak toplumu sindirmeye çalışan hamleye karşı yürüyüş ve protesto gerçekleştirdi.

Bu protesto yürüyüşüne Viyana’nın polisi şiddetli bir saldırı gerçekleştirdi. Bu saldırıda polis bir çok kişiye açık seçik bir şekilde şiddet uyguladı ve bir çok insan yaralandı.
Yaralılar arasında bacakları kırılan da olduğu ve bir çok insanın gözaltına alındığı bilinenler arasında.
Durum daha netleşmemekle birlikte yaralıların durumlarının ciddi olduğu ve hastahaneye kaldırılanların olduğu bildirildi.

Şu ana kadar 10 Anti-Faşistin Göz altına alındığı bilgisi  var.  Yine şiddet uygulayan ve Anti-Faşistlere Brutalca saldıran bir çok Polisin Görev numarasının olmadığıda edinilen bilgiler arasında.

Tüm demokratik kamuoyunun Viyana Polisi’nin keyfi faşizanca ve Nazi yanlısı tutumunu protesto etmeye ve ortada olan bu Polis şiddetini kınamaya, protesto etmeye çağırıyoruz.
Demokratik kamuoyunun aktif tutum takınmaya ve tepkilerini acilen koymalarına çağırıyoruz. İçinden geçtiğimiz bir yıl içinde Viyana, Vorarlberg, Tirol gibi bir çok eyalette ırkçı ve faşist örgütlere karşı hem sempatisini hem de yandaşlığını bariz şekilde ortaya koyan Avusturya polisi ve bu kapsamda Viyana polisi, artık savundukları ırkçılar kadar bu suç aletinin bir parçasıdır ve kabul edilemez haldedir. Bu kapsamda devrimci ve demokrat kamuoyuna bilgi vermeye devam ederken önümüzdeki günlerde bu kapsamda yapılacak eylemliliklere katılımları için çağrıda bulunuyoruz.

 

 

Zusammenstoesse_bei_Demos_in_Wien_-_eine_Verletzte-Massive_Uebergriffe-Story-404675_470x266px_7973c52c77e0f70cb65499d0cb3c7d32__45585123_jpg_1166793_470

An die Öffentlichkeit und die Presse: WIEN! Polizei greift AntiFaschistInnen an!

An die Öffentlichkeit und die Presse

17. März 2014

WIEN! Polizei greift AntiFaschistInnen an!

Seit Tagen geben die NeoNazis ihre Demo kund,  versuchen „Stärke“ zu zeigen.

Alle demokratischen und revolutionären Organisationen haben sich gegen dieses Einschüchtern und diesen Angriff der NeoNazis gewehrt und heute auf die Straßen gestellt.

Dieser Protestmarsch wurde von der Polizei gewalttätig mit Pfefferspray und Schlagstöcken angegriffen. Die DemonstrantInnen wurden verletzt. Auf Kinder wurde keine Rücksicht genommen. Es gibt schwer verletzte Personen, sodass einer Frau das Bein gebrochen (Helmnummer 18) wurde und sie momentan in der Klinik liegt.  Uns ist eine Zahl von mehr als 10 Festnahmen bekannt.

Die Polizei hat sich geweigert Dienstnummern zu zeigen und nur ca. 20 Polizisten hatten eine Helmnummer.

Wir rufen alle auf diesen willkürlichen faschistischen Angriff der Polizei zu protestieren. Mit dieser Haltung haben sie sich auf die Seite der Nazis gestellt.

Wir rufen alle auf eine aktive Haltung einzunehmen und zu protestieren. In den letzten 12 Monaten haben die Polizisten in Voralberg, Tirol und Wien die NeoNazis geschützt und die AntifaschistInnen angegriffen. Es ist offen bekannt dass die Polizei in Österreich eine Sympathie für NeoNazis hat und diese unter Schutz nimmt.

In diesem Rahmen werden die der demokratischen und revolutionären Öffentlichkeit weitere Informationen innerhalb der nächsten Zeit stellen.

ATİGF – Föderation der ArbeiterInnen und Jugendlichen aus der Türkei in Österreich

YDG –  Neue demokratische Jugend

Protestmails an die Wiener Polizei und das Innenministerium

pressestelle@bmi.gv.at

lpd-w@polizei.gv.at

 

 

ATIGF