Anasayfa , Dünya , Venezuela’da ‘darbe girişimi’: Askerler gözaltında

Venezuela’da ‘darbe girişimi’: Askerler gözaltında

Venezuela’da Devlet Başkanı Nicolas Maduro’ya yönelik darbe girişimi başlatmak istediği belirtilen askerler gözaltına alındı.

 Venezuela’da ülkenin kuzeybatısındaki bir kışlayı ele geçirmeyi hedefleyen ve Devlet Başkanı Nicolas Maduro’ya yönelik darbe girişimi başlatmak isteyen askerlerin gözaltına alındığı belirtildi.

Sosyalist Parti Başkan Yardımcısı Diosdado Cabello’yu olayı Twitter hesabından “terörist saldırı” olarak duyurdu.

Ülkenin kuzeybatısındaki Carabobo eyaletine bağlı Valencia’da yaşandığı söylenen olaya dair sosyal medyada dolaştırılan videoda kendilerine 41. Tugay diyen bir grup üniformalı asker görülüyor. Juan Caguaripano olduğu belirtilen askeri lider, “Bu bir darbe değildir, anayasal düzeni yeniden kurmak için askeri ve sivil bir eylemdir” diyor.

“David Operasyonu” adı verilen harekatla Fuerte Paramacay kışlasının ele geçirilmeye çalışıldığı, bölgeden silah sesleri geldiği bildirildi.

Cabello, Fuerte Paramacay kışlasında hakimiyetin tamamen sağlandığını belirtti.

Savunma Bakanı Vladimir Padrino Lopez, “Bolivarcı Ulusal Silahlı Kuvvetleri(FANB) ile baş edemediler, şimdi terörist saldırılarda bulunmak istiyorlar. Yapamayacaklar” dedi.

2002’DE DARBE PÜSKÜRTÜLMÜŞTÜ

Venezuela’da 2002 yılında ABD destekli darbe girişimi başlatılmış, Devlet Başkanı Hugo Chavez, 47 saat görevden alıkonulmuştu. Darbe, ülke sathındaki kitlesel halk eylemleriyle püskürtülmüştü.

Nisan ayından bu yana ABD destekli sağ muhalefetin öncülüğünde gerçekleştirilen eylemlerde 100’ü aşkın kişi hayatını kaybetti, binlerce kişi yaralandı.