Anasayfa , Haberler , Üniversiteler: Polis dışarı, bilim içeri

Üniversiteler: Polis dışarı, bilim içeri

yök2İSTANBUL |07-11-2013 | 6 Kasım YÖK’ün kuruluşunu protesto eden üniversite öğrencileri ve eğitimcileri bugün ülkenin birçok yerinde eylemdeydi. İstanbul Beyazıt meydanında da bugün kitlesel bir miting gerçekleşti. İstanbul da her üniversiteden öğrenci ve emekçinin katıldığı miting Aksaray Meydandan ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi önünden yürüyüşle başladı. Mitinge Yeni Demokratik Gençlik’in de içinde bulunduğu üniversite forumları, Demokratik Öğrenci Dernekleri Federasyonu (DÖDEF), Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Gençlik Meclisi, Üniversite Emekçileri katıldı.

Aksaray meydandan başlayan yürüyüşte “Gezi’den Rojava’ya gençlik isyanda” pankartı açıldı. Edebiyat fakültesi önünde eğitim emekçileri “Şirketleşmeye, baskılara kadrolaşmaya hayır “yazılı pankartı taşıdı. Üniversite forumları “Ali İsmail kokmaz yaşıyor üniversite AKP’ye direniyor” ve üzerinde Gezi İsyanı’nda hayatını kaybedenlerin fotoğraflarının bulunduğu ve “Elbet bir bildiği var bu çocukların kolay değil genç ölmek” yazılı pankartı açarak Beyazıt Meydanına yürüdü.

yök1 yökBeyazıt Meydanı’nda toplanan kitle Gezi’de yaşamını kaybedenler adına 1 dakikalık saygı duruşu gerçekleştirdi ve açıklamalar yapıldı. Eğitim dayanışması adına konuşma yapan Mustafa Turgut Eğitim Dayanışması’nın kuruluş deklarasyonunu açıkladı ve “Herkes için demokratik, bilimsel, laik, parasız, anadilde, ulaşılabilir ve nitelikli eğitim hakkı için herkesi, tüm demokratik kurum ve kuruluşları, demokrasi ve özgürlüklerden yana siyasi parti, dernek ve oluşumu mücadelemizi ortaklaştırmaya, gücümüzü birleştirmeye, sesimizi çoğaltmaya çağırıyoruz” diyerek dayanışmaya katılım çağrısında bulundu.

Mitinge gelemeyen ve Gezi isyanında gözünü kaybeden Dr Burak Ülsever’in mektubunu yine Gezi isyanında gözünü kaybeden bir öğrencisi okudu. Adından Üniversite Eğitim Emekçileri adına Eğitim-Sen İstanbul 6 No’lu Şube Başkanı İsmat Akça açıklama yaptı. Açıklamada “YÖK eliyle, önemli bir muhalefet odağı olarak görülen üniversiteler devletin, sermayenin ve siyasal iktidarın denetimi altına alınmış, üniversiteler ile geniş halk kesiminin arasındaki bağ koparılmaya çalışılmıştır.” ifadeleri yer aldı. “Artık yeter! Hakkımızda karar alınmasını değil kararları almak istiyoruz” diye taleplerini dile getiren Akça açıklamasını “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sözleri ile bitirdi.

Üniversite öğrencileri adına konuşma yapan Beyza Atabek açıklamasında; “YÖK yetmiyormuş gibi üniversitelerimize Ali İsmail Korkmaz’ın katillerini sokmaya çalışıyorlar. Bu Gezi’de devlete zor zamanlar yaşatan üniversite geçliğinden ne kadar korkulduğunun bir göstergesidir. Üniversiteler kendini padişah sanan rektörlerin çiftliği haline getiriliyor. Bizleri niteliksiz anti- bilimsel bir eğitimin parçası haline getirmeye çalışıyorlar.”ifadelerini kullanırken Ali İsmail’in katillerinin üniversitelere giremeyeceğini buna üniversite geçliği olarak izin vermeyeceklerini vurguladı.

Miting boyunca “YÖK kalkacak polis gidecek üniversiteler bizimle özgürleşecek”, Her yer ODTÜ, her yer direniş”, “Ali’nin katili üniversiteye giremez”, Faşizme karşı omuz omuza” sloganları atıldı. Coşkulu geçen miting çekilen halaylarla ve horonların ardından sonlandırıldı.