Anasayfa , Haberler , Ümraniye anmasına polis saldırısı

Ümraniye anmasına polis saldırısı

IMG_8116İstanbul: Ümraniye Katliamı’nın 21. yılında 1 Mayıs mahallesinde gerçekleştirilen anma yürüyüşünün ardından polis saldırısı sonrası 4 kişi gözaltına alındı.

Ataşehir Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ve Cemevi’nde verilen yemeğin ardından yürüyüşe geçen kitle “Asimilasyon ve katliamlara karşı 12-15 Mart’ı unutma unutturma” . “Gazi ve Ümraniye Katliamını unutmadık unutmayacağız” yazılı pankartlar açtı. Yeni Demokrat Kadın (YDK)  ,HDP,  Yeni Demokrat Gençlik (YDG), Partizan, Köz, SODAP, Alınteri, PSAKD, ESP, SKM’nin olduğu birçok devrimci, demokrat kurum yürüyüşe destek verdi.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ve Cemevi’nin önünde başlayan yürüyüşte , “Devrim şehitleri ölümsüzdür” ,”15 Martı unutma unutturma” ,“Kürdistan halkı yalnız değildir”, “Yaşasın halkların kardeşliği”, “Kürdistan’da direnen kadınlara bin selam” sloganları atıldı.30 Ağustos İlkokulu önünde sona eren yürüyüşün ardından Gazi ve Ümraniye şehitleri için saygı duruşunda bulunuldu.

21 yıldır sorumlular cezalandırılmadı

Şehit aileleri adına basın açıklamasını okuyan Berivan Demir Gazi Mahallesi katliamından, dönemin Başbakanı Tansu Çiller, İçişleri Bakanı Nahit Menteşe, Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı Hanefi Avcı, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar, İstanbul Valisi Hayri Kozakçıoğlu, İstanbul Emniyet Müdürü Nejdet Menzir’in olduğunu belirten Demir, sorumluların cezalandırılmadığını kaydetti.

Demir, devletin katletme politikalarının her geçen gün artığını ifade ederek “21 yıl önce başaramadıklarını bugün başarmaya çalışıyorlar. Buna izin vermeceğiz. Devletin katliamlarına sesiz kalamayacağız” dedi.

“Ortak mücadeleyi büyüteceğiz”

Berivan Demir’in ardından 15 Mart Platformu adına ise Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Ataşehir Şube Başkanı Hasan Gülüm söz alarak “Geziden sura tüm ezilen ve ötekileşen halkların ve ezilen emekçilerin mücadelesi yırca ve Cerattepe’deki köylülerin direnişi ile ortaya konulan ortak mücadeleyi büyüteceğiz”dedi.

“Bugün Gazi ve 1 Mayıs Mahallesinde yitirdiklerimizin ardından bugün anılarını yaşatmak sürdürmek ancak mücadele ederek olacaktır” diyen Gülüm, “Aradan gecen bu zaman süreci içinde 1 Mayıs ve Gazi Mahallesi yitirdiklerimiz şahsında tüm şehitlerimizi bir kez daha anıyoruz” dedi.

Militanlardan eylem

Anma sonlandıktan sonra TKP/ML ve TMLGB militanları katliamlara karşı bir eylem gerçekleştirdi. Akrep ve TOMA ile eyleme saldıran polis tazyikli su ve az bombaları ile kitleye saldırdı. Molotof kokteylleri ile polise karşılık veren militanlar ara sokaklara çekildi. Mahalleyi terörize eden polis ise saldırısını sürdürdü. 4 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan İsimler şu şekilde;  ESP üyesi Doğukan Gürsoy, Özgür Gelecek okurları Emrah TopaloğluZülfikar Mutlutürk ve Yeni Demokrat Gençlik okuru Taylan Turunç.

Gözaltına alınan 4 kişi örnek mahallesi karakolunda ifadeleri alınmaları için bekliyor.

  • Click to enlarge image CdmzxM9UsAE9tvD.jpg
  • Click to enlarge image Cdmzy5lUAAE6jHJ.jpg
  • Click to enlarge image CdmzyFDUYAUddNx.jpg
  • Click to enlarge image IMG_8116.JPG