Home , Haberler , Ülker işçileri 70. gününde “Direnişe devam” dedi

Ülker işçileri 70. gününde “Direnişe devam” dedi

ulker_iscisinden_70._gun_eylemiİSTANBUL-04-01-2015- Ülker işçilerinin sermaye yanlısı sendikadan ayrılarak DİSK Gıda-Sen’e üye olmalarından sonra işten atılan 10 işçi 70 gündür direnişte.

70. gününde direnen işçilerin sesine ses katmak için DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin çağrısıyla Ülker fabrikasının önünde basın açıklaması gerçekleştirildi. Açıklamaya birçok devrimci demokrat kurumda destek verdi.

Farkına vardık

Açıklama öncesi işçiler adına konuşan Murat Topal “Anayasadaki sendikalar ve örgütlenme yasasındaki sendika değiştirme” hakkını kullandıkları için işten atıldıklarını belirterek “fabrikada çalışan binlerce arkadaşımızın tamamına yakını 2010 referandumda ve bunlardan sonraki seçimlerde AKP’ye oy verdik. Amacımız özgürlüğümüz artması, insanca yaşamak ve daha iyi çalışma koşulları sağlamaktı” dedi. Oy vermelerine rağmen çalışma koşullarının kendi aleyhlerine olduğu ifade eden Topal “Ülker’de olduğu gibi başka işyerlerinde de patronlarla el ele vermiş sendikalar var bunlara sendika demeye utanıyoruz” diye ifade etti.

Patron-Sendika el ele 

Kendilerinin haklarını savunmaktan çok patron haklarını esas alan Gıda Sendikası için “bizim elimizi kolumuzu bağlayan patrona uşaklık yapan sendikalardır. Tabi şimdi verdiğimiz mücadeleden de rahatsız oldular. Çalışan arkadaşları kışkırtmaya başladılar. Ellerinden geleni yapıyorlar ama başarılı olamıyorlar. Başarılı olamadıklarında da işveren müdürlerini ve bunların badigartlarını başımıza musallat ediyorlar” diyerek verdikleri mücadeleden rahatsız olan patron ve patronu korumaya kalkan sendikanın nelere başvurduğunu açığa çıkardı.

Açıklamanın devamında sendikalar ve katılımcılar adına yapılan konuşmalar gerçekleştirildi. Konuşmalar sonrasında Ülker işçisi Murat Topal’ın oğlu işçiler için yazdığı şiiri okudu. Beğenilen şiirin ardından mini bir tiyatro oyunu sergilendi. Oyunun ardından çalınan tulumlarla horona durdu işçiler.

 

scroll to top