Home , Haberler , Üniversiteli Kadınlar Kampüslerden Duyurdu : „Bu yasalar böyle geçmez“

Üniversiteli Kadınlar Kampüslerden Duyurdu : „Bu yasalar böyle geçmez“

TÜRKİYE|19.10.2017|Üniversiteli Kadın Kolektifi ise müftülere nikah kıyma yetkisi veren maddenin Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilmesi üzerine açıklama yayımlayarak, ” Meclis’ten geçse bile kadınlardan geçmeyecek” dedi.

Açıklamada “Yaşam alanlarımızın toptan gerici ve cinsiyetçi bir hale büründürülmesine karşı kampüsleri, sokakları ve nikahla yetkilendirilen müftülüğü yeri mora boyadık” diyen kadınlar, İstanbul Müftülüğü’ne mor boya attıklarını hatırlatarak şu ifadeleri kullandı:

Meclis’in açıldığı ilk gün, daha yasa gündeme gelmeden Türkiye’nin dört bir yanından gelen kadınlarla Meclis önünde kadın düşmanı yasa tasarısını kabul etmiyoruz diye haykırdık. Kadınların cüretkar tavrından korkarak geri adım atan AKP, yasayı alt komisyona çekmek zorunda kaldı. Ardından yasa alt komisyonda kabul edilerek, İçişleri Komisyonu’na gönderildi. Komisyona geldiği ilk gün yine kadınlar olarak, meclis önünde hayırlarımızı haykırdık.

“100′ yakın kadına Meclis yasağı çıkarttılar”

Biz kadınlardan öyle korkuyorlar ki, 100’e yakın kadına Meclis yasağı çıkarttılar. Ama ne yasakları, ne yasaları kabul ettik.

Kadınlar, Meclis’in açıldığı ilk gün “Bu yasalar böyle geçmez” diyerek TBMM’ye gitmiş ve kadın milletvekilleri ile basın açıklaması yapmışlardı. Ardından, yasaya karşı basın açıklaması yapmak için TBMM’ye giden kadınların Meclis’e girmeleri yasaklanmıştı.

Destekçileri KADEM ve Ensar Vakfı

Ayrıca açıklamalarında, müftülere nikah kıyma yetkisi verilmesini öngören tasarının destekçilerinin KADEM ve Ensar Vakfı olduğunun belirten kadınlar, “Laik bir yaşam ilkesinin ihlali olan müftülere nikah yetkisini tanımıyoruz!” dedi. Meclisten görüşülmeye devam eden tasarının sokaklardan geçmeyeceğini söyleyen üniversiteli kadınlar “Tasarı Meclis’ten geçse bile kadınlardan geçmeyecek” ifadelerini kullandı. 

Üniversiteli Kadın Kolektifi’nin açıklaması:

Kadına düşman yasa, isyanımızı haykırdığımız sokaklardan geçmeyecek!

Erkek iktidar, emeğimiz, bedenimiz ve hayatlarımız üzerinde kurmaya çalıştığı tahakkümü çıkarttığı yasalar ile kurumsallaştırarak, bir yandan dini taraf edip kadın erkek eşitsizliğini olağanlaştırmaya,  değiştirilemez hale getirmeye çalışıyor. Şiddet ve baskıyı “devlet” güvencesi altına alarak; bizler için eşitsiz bir hayatı garantileyip, itaati zoraki kılmaya çalışıyor. Tarih boyu, erkek iktidarların planları, biz kadınlarda nasıl ters teptiyse, şimdi de boşa düşüyor. Biz kadınlar, itaati de kadın düşmanı yasaları da kabul etmiyoruz. Kürtaj yasası, tecavüzü aklama yasası gibi belli dönemlerde gündeme gelen kadın düşmanı yasalara bir de Müftülük yasası olarak bilinen Nüfus Hizmetleri Kanunu eklendi.

Müftülük yasası ilk gündeme geldiği anda Türkiye’nin dört bir yanında, aklınızda bile geçirmeyin diyerek,  yaşam alanlarımızın toptan gerici ve cinsiyetçi bir hale büründürülmesine karşı kampüsleri, sokakları ve nikahla yetkilendirilen müftülüğü yeri mora boyadık. Biz kadınlar için eşit ve özgür bir hayat için bu yasalar böyle geçmez diyerek dört bir yanda hayırlarımızı haykırırken, Meclis’in açıldığı ilk gün, daha yasa gündeme gelmeden Türkiye’nin dört bir yanından gelen kadınlarla Meclis önünde kadın düşmanı yasa tasarısını kabul etmiyoruz diye haykırdık.

Kadınların cüretkar tavrından korkarak geri adım atan AKP, yasayı alt komisyona çekmek zorunda kaldı. Ardından yasa alt komisyonda kabul edilerek, İçişleri Komisyonu’na gönderildi. Komisyona geldiği ilk gün yine kadınlar olarak, meclis önünde hayırlarımızı haykırdık. Biz kadınlardan öyle korkuyorlar ki, 100’e yakın kadına Meclis yasağı çıkarttılar. Ama ne yasakları, ne yasaları kabul ettik. İçişleri Komisyonu’nda kabul edilen yasanın Meclis gündemine taşınarak görüşülmeye başlanan Müftülük maddesi AKP’lilerin oylarıyla kabul edildi. Tasarı görüşmeleri henüz devam ediyor.

Kadın düşmanı yasalarınızı kabul etmiyoruz. Biz kadınların, kadın ve çocuk düşmanı yasalara rızası yok.  KADEM’in ENSAR işbirliği desteklediği bu yasa da kabul edilen müftülere nikah yetkisi de MEŞRU DEĞİLDİR. Kadınların taleplerinin, kararının görmezden gelindiği bu karar MEŞRU DEĞİLDİR. Laik bir yaşam ilkesinin ihlali olan müftülere nikah yetkisini TANIMIYORUZ!

Yaşamlarımızı savunmaya, isyanımızı haykırmaya devam ediyoruz. Müftülük yasası Meclis’ten geçse bile, sokaktan geçmez! Kadınlar izin vermez, izin vermiyoruz!

Üniversiteli Kadın Kolektifi