Home , Haberler , Tutsak YDG’liler için mecliste açıklama

Tutsak YDG’liler için mecliste açıklama

meclisAnkara: 28 Haziran günü Şirnex-Cizre’de tutuklanan 4 Yeni Demokrat Gençlik Dergisi okuru için bugün mecliste basın açıklaması gerçekleştirildi.
İstanbul polisinin talimatıyla 28 Haziran’da Cizre’de gözaltına alınan „örgüt üyeliği“ iddiasıyla tutuklanarak Şırnak T Tipi Hapishanesi’ne gönderilen ve suç delili olarak da yanlarındaki fotoğraf makinesi gösterilen Fatih Hatayoğlu, Elif Kaya, Yetkin Kılıç, Turan Cankılıç için HDP Şırnak Milletvekili Aycan İrmez, YDG okurlarının aileleri ve YDG’lilerle beraber TBMM’de gerçekleştirdiği basın açıklamasında 7 Haziran seçimlerinin, Türkiye’nin otoriter gidişatına dur denmesi, büyüyen sorunlara çözüm umudu taşıması açısından önemli sonuçlar ortaya çıkardığını belirtti.

 

„90’lı yılların zihniyeti Şırnak’ta uygulanıyor“

HDP’ye yönelik seçim sürecinde yaşanan saldırıları ve HDP üyelerinin tutuklanmasını hatırlatan İrmez, son olarak HDP’ye destek veren YDG okuru 4 gencin tutuklandığını kaydetti.
YDG üyelerinin „bombalı eylem yapacakları“ iddiasıyla tutuklandıklarını belirten İrmez, „Seçimlerde HDP’nin başarısı karşısında yaşadığı hezimetin acısını suçsuz insanlardan ve onların ailelerinden çıkarmaya çalışmak siyasi ve hukuki etiğe sığmamaktadır“ dedi.
Demokrasinin güçler ayrılığı ilkesi hiçe sayılarak, yargının, siyaset eliyle muhalif kesimlerin susturulması ve topluma ayar verilmesinin aracı haline getirildiğini kaydeden İrmez, hukuksuz bir şekilde tutuklanan 4 YDG okurunun derhal serbest bırakılmasını istedi.
YDG okurlarının tutuklanmasında bir fotoğraf makinesi ve bir ses kayıt cihazının „delil“ olarak gösterildiğini hatırlatan İrmez, „90’lı yıllarda var olan zihniyetin şu anda maalesef Şırnak ilinde ve özellikle Cizre, Silopi ilçelerinde uygulanmakta olduğunu görüyoruz“ dedi.
YDG okurlarının avukatı ise müvekkillerinin İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’nin Şırnak Emniyeti’ne yazdığı bir yazıyla gözaltına alındıklarını söyledi.

 

Koçak: „Delil bomba değil, fotoğraf makinesi“

Basın toplantısında tutsak YDG okurlarının avukatı Rıza Yalçın Koçak da, konuyla ilgili düşüncelerini paylaştı. Koçak, Suriye’de mazlum insanların canlarına kast eden IŞİD canilerine sınır kapılarını ardına dek açan, hastanelerinde tedavi ettiren ve beş yıldızlı otellerinde misafir eden devletin, dört YDG okurunu tutuklamasının tamemen bir fiyasko olduğunu vuruladı. YDG’nin siyasi, politik bir gençlik dergisi ve tutuklanan dört gencin de bu derginin okurları olduğunu belirten Koçak, „silahlı örgüte üye“ olma ve „bombalı eylem yapma“ iddiasıya tutuklanan gençlerin yanlarında delil olarak bomba değil, fotoğraf makinesi ve ses kayıt cihazının bulunduğunu ifade etti.

Koçak’ın ardından tutsak YDG okuru Yetkin Kılıç’ın ablası Yeliz Göğebakan söz aldı. Göğebakan, sadece Yetkin Kılıç’ın değil bütün tutsak YDG okurlarının ailelerini temsil ederek konuştuğunu belirterek, devletin hiç bir delil göstermeden, hukuksuzca gerçekleştirdiği tutuklamalarla uğradıkları mağduriyetlerine dikkat çekti. Tutsak YDG okurlarının isnat edilen suçları kesinlikle kabul etmediklerini belirten Göğebakan, sonuna kadar yanlarında olacaklarını ifade etti.

scroll to top