Home , Avrupa , “Türkülerimizi ve Şiirlerimizi G20 Tutsakları İçin Söylüyoruz!“

“Türkülerimizi ve Şiirlerimizi G20 Tutsakları İçin Söylüyoruz!“

MANNHEIM |08.12.2018| ATİF’e bağlı ProMigra Mannheim derneğinde dün G20 tutsakları ile dayanışma etkinliği düzenlendi.

2017’nin Temmuz ayında Hamburg şehrinde gerçekleşen G20 zirvesini protesto etmek için yüz binlerce emekçi, işçi, öğrenci, genç ve kadın sokaklara dökülerek bir direniş sergileyerek alman devletinin prestijini yerle bir etmişti. Alman devleti buna karşılık; değim yerindeyse “cadı avı” başlatarak bir çok şehirde ev baskınları düzenleyerek devrimcileri tutuklayarak ilerici güçlere bir göz dağı vermek istemişti.

Bu baskılar furyasının bir parçası olarak 2018’in Haziran ayında Frankfurt ve Offenbach şehirlerinde gerçekleştirilen ev baskınlarıyla göz altına alınan dört kişiden, ikisi tutuklu yargılanırken, ikisi de olay esnasında 18 yaşından küçük oldukları için kısa bir süre sonra tekrar serbest bırakılmıştı.

Etkinliğe; bu ev baskınları kapsamında gözaltına alınan ve şu an Hamburg’da cezaevinde tutulan gençlerden birisinin annesi de katılarak, G20 zirvesine, mahkeme sürecine ve tutukluların durumuna ilişkin açıklamalar yaptı. Oğlunun; bütün baskı ve sindirme politikalarına rağmen durumunun ve moralinin iyi olduğunu söylerken, aynı zamanda bu süreçte herkesin de desteği ve dayanışmasını beklediğini aktardı. Bu baskı ve sindirme politikalarına karşı en büyük silahın dayanışma olduğunu vurgulayarak 13 Aralık Perşembe günü Frankfurt’ta ve 17 Aralık Pazartesi günü Hamburg’da yapılacak eylemlere ve 18 Aralık Salı günü Hamburg’da başlayacak mahkemeye katılma çağrısında bulundu.

Konuşmanın ardından somut yardımların nasıl olabileceği hakkında sohbetler geliştirilirken, etkinliğin gelirinin bir kısmı G20 tutsaklarıyla dayanışma platformuna aktarıldı.