Home , Haberler , Türkiye ve T.Kürdistan’ında Newroz “Biz Kazanaçağız “ şiarı ile kutlanıyor.

Türkiye ve T.Kürdistan’ında Newroz “Biz Kazanaçağız “ şiarı ile kutlanıyor.

İstanbul – Amed |21.03.2017| Türkiye ve Türkiye Kürdistanı’nın dört bir yanında Newroz coşkusuyla on binler alanlara çıkarken, İstanbul ve Amed’de Newroz polis saldırıları ile başladı, Amed’deki saldırıda bir genç yaşamını yitirdi.

 

Amed’de polis bir genci katletti

Amed’de Newroz coşkusunun hakim olduğu Bağlar’da binlerce polis şehri ablukaya almasına rağmen on binlerce kişi alanda toplandı. Katılımın yoğun aldığı ve giderek arttığı alana çeşitli noktalarda arama koyan polis bir genci, üzerinde bıçak olduğu gerekçesiyle alana almadı. Polisten kaçan genci, polis sırtından vurarak ağır yaraladı. Polise müdahale eden kitleye polis biber gazı ile saldırdı.

Hastaneye kaldırılan genç, burada yaşamını yitirdi.

 

Polis saldırısına rağmen coşku dorukta

Polis saldırısına karşın alandaki coşku azalmazken, katılım giderek artıyor.

Diğer yandan Newroz alanına kurulmak istenen ses sistemi günlerdir engellenmesine karşın ancak saat 11.00’de kurulabildi. HDP milletvekilleri Osman Baydemir, Dilek Öcalan ve Dengir Mir Mehmet Fırat’ın katıldığı mitingde Osman Baydemir yaptığı konuşma ile yasakları kınadı ve kitlenin Newroz coşkusunu selamladı. Dengbejlerin stran okuduğu Newroz’da Koma Pel ve Grup Munzur da sahne alacak.

 

istanbul newrozuİstanbul’da Newroz gözaltı ile başladı

19 Mart Pazar günü yapılmak istenen mitingin yasaklanmasının ardından İstanbul’da 21 Mart günü 3 bölgede yapılmak istenen mitingler de yasaklanmış, yalnızca Kartal Meydanı’nda düzenlenecek mitinge izin verilmişti.

Bugün saat 11.00’de aralarında PartizanYeni Demokrat Kadın ve Yeni Demokrat Gençlik okurlarının da bulunduğu kitle Kartal Meydanı’nda buluşmaya başladı. Kitlesel bir grup HDP’li alana girmek istediği sırada arama noktasında pankartı almayan polis ile kitle arasında arbede yaşamdı. Polis en az 2 kişiyi gözaltına aldı.

Polis saldırısına karşın kitle Newroz için buluşmaya devam ediyor. Alanda coşku hakim.

Kaynak : Özgür Gelecek 

 

amed newrozu2

scroll to top