Home , Manset , Türkiye dünyada en fazla gazetecinin hapiste olduğu ülke

Türkiye dünyada en fazla gazetecinin hapiste olduğu ülke

Avrupa Konseyi  hazırladığı raporda, “Türkiye dünyada en fazla gazetecinin hapiste olduğu ülke” ifadesini kullandı.

Avrupa Konsey’in raporuna göre 2018 sonu itibarıyla Avrupa Konseyi üyesi ülkelerde toplam 130 gazeteci hapishanede. Bu gazetecilerden 110’u Türkiye’de.

Raporun Türkiye’yle ilgili kısmında:

“Olağanüstü hâlin ilanından bu yana 200’den fazla gazeteci yayınları nedeniyle gözaltına alındı ya da tutuklandı“ denilen raporda, gazeteci ve basın çalışanlarının tutuklanmasının, özellikle Kürt illerinde olmak üzere 2018 yılı boyunca devam ettiği belirtiliyor.

“Olağanüstü hâlin 2018’in Temmuz ayında kaldırılmasına karşın, Türkiye dünyada en fazla gazetecinin hapiste olduğu ülke. İfade ve basın özgürlüğü konularında da, dünyanın en geri ülkelerinden biri.“ ifadesi var.

Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI), PEN International ve Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği geçen hafta, “terör örgütü üyeliği” iddiasıyla 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılan ve 1000 günden uzun süredir hapishanede tutuklu bulunan Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri gazeteci Nedim Türfent’e destek olmak için ona hitaben bir mektup yazmıştı.

Konseyin raporunda ayrıca Cumhuriyet gazetesi, Ahmet ve Mehmet Altan davalarına da değiniliyor. Raporda, “Bu davaların Türkiye’de hukukun üstünlüğünün neredeyse tamamen çöktüğünü gösterdiği” belirtiliyor.