Home , Avrupa , Turgut Kaya’ya Özgürlük çalışmaları 42. gününde devam ediyor

Turgut Kaya’ya Özgürlük çalışmaları 42. gününde devam ediyor

ATİNA|12.07.2018| Sağlık durumu kritik seviyeye ulaşan Turgut Kaya’nin iade kararının durdurulması için 11 Temmuz günü yürütülen çalışmalar Adalet Bakanlığı önünde yapılacak eyleme çağrılar yapılarak gerçekleşti.

Hergün bilgilendirme olarak açılan Sintagma meydanındaki stantin yani sıra, Göçmen Politikalar Bakanlığı binasının karşısında da bir stant kuruldu. Stantta „Duydunuz mu? Atina’da bir devrimci 42 gündür açlık grevinde“ pankartı açıldı.

Sintagma ve Bakanlık karşısındaki stantta sesli ajitasyonlu bildiri dağıtımları ile Adalet Bakanlığı önüne çağrılar yapıldı. Halaylarla slonganlarla kapatılan bakanlık önündeki stantin ardından atina sokaklarında iki ayrı gruplar halinde ajitasyonlar çekilerek bildiri dagitimlarina devam edildi.

„Her yerde Turgut Kaya’ya Özgürlük“
Teknisyenlerin ve mühendislerin iş koşullarının düzeltilmesi için Atina sokaklarında yaptıkları protestoda Turgut Kaya’ya Özgürlük çalışmaları çerçevesinde bildiri dağıtımı ve Adalet Bakanlığı önünde gerçekleşecek eylemin el ilanları dağıtıldı.

„Savaşı durdur, Nato’yu parçala“

Atina’da 11 Haziran tarihinde Nato, Savaş ve Milliyetçilik karşıtı bir yürüyüş gerçekleşti.

Nato ve anti emperyalist örgütlerin organize ettiği eylemde Akademia önünden ABD konsolosluğuna yüründü. Eylemde çeşitli konuşmaların yani sıra Turgut Kaya Özgürlük Platformu ve Partizan adına ingilizce bir konuşma yapılarak Turgut Kaya ile dayanışma çağrısı yapıldı. Yine Yunanistan’li örgütlerin oluşturduğu „Turgut Kaya’nın ozgürlüğü için acil eylem komitesi“ bir konuşma yaparak Adalet Bakanlığı önündeki eyleme çağrı yaptı.
Ardından sloganlarla yürüyüş başladı. Yoğun „güvenlik“ önlemi alan polis Sintagma meydanında yolu kapatması üzerine kısa bir bekleyişten sonra yürüyüş ABD konsolosluğuna kadar sloganlarla devam etti. Turgut Kaya’ya Özgürlük Platformu ve Yunanistan’li örgütlerin oluşturduğu komite iki ayrı pankartla katılarak yürüyüş boyunca yunanca ve ingilizce sloganlarla „Turgut Kaya’ya Özgürlük“ dedi.