Home , Avrupa , Turgut Kaya özgürlüğüne kavuşuncaya kadar direnişe devam!

Turgut Kaya özgürlüğüne kavuşuncaya kadar direnişe devam!

Syriza Turgut Kaya’nın Pazartesi gününe kadar serbest bırakılacağı yönlü garanti vermesinin ardından direnişin 55. gününde açlık grevine ara verdiğini açıklamıştı. Bunun üzerine Partizan’da bir açıklama yayınladı. Açıklamayı haber değeri taşıdığı için aynen yayınlıyoruz.

Açıklama şöyle

Turgut Kaya özgürlüğüne kavuşuncaya kadar direnişe devam!

Şubat 2018’de Yunanistan’a giriş yapmasının hemen ardından Interpol araması olduğu gerekçesiyle tutuklanan ve 30 Mayıs’ta Atina’da Yüksek Mahkemesi tarafından hakkında faşist TC devletine iade kararı verilen Turgut Kaya’nın direnişi sürüyor. Kaya 24 Temmuz günü yaptığı açıklama ile mahkemenin iade kararı vermesinin hemen ardından 31 Mayıs’ta bu kararın kaldırılması ve derhal serbest bırakılmak talebiyle başlattığı açlık grevi eylemine iade riskinin büyük oranda ortadan kalkması nedeniyle ara verdiğini açıkladı.

Hatırlanacağı gibi içeride ve dışarıda mücadele aralıksız sürerken, bu mücadelenin bir sonucu olarak Turgut Kaya siyasi mülteci olarak kabul edilmiştir. Bu karar, önemli bir adım olmakla birlikte, açıktır ki, iade kararı olduğu müddetçe Kaya’nın özgürlüğü anlamına gelmediği bugün hala tutuklu bulunmasından da görülmektedir. Bugüne kadar yapılan tüm görüşmelerde yoldaşımızın iade edilmeyeceğine dair sözlü bilgiler defalarca kez tekrarlanırken 24 Temmuz günü yine Syriza yetkilileri ile yapılan görüşmenin ardından hükümet adına Turgut Kaya’nın iade olmayacağına dair verdikleri garanti ile birlikte yaşanan tüm gelişmeler devrimci dost kurumlarla birlikte değerlendirilerek açlık grevi sonlandırılmış; bundan sonraki sürecin sorumluluğu dışardaki güçler tarafından devralınmıştır. Artık direnişin yükü bizlerin omuzlarındayken İltica Bürosu’nun kararının ardından Turgut Kaya’nın faşist Türk devletinin işkencehanelerine teslim edilmesini engelleme ve özgürlüğüne kavuşturma iradesi ise Adalet Bakanlığı’ndadır.

Bunun bir prosedür gerektirdiği açıktır ve bunun için Syriza Partisi tarafından verilen tarihler arasında (en geç 30 Temmuz) içinde bir gelişmenin yaşanmadığı durumda Kaya’nın yoldaş ve dostları olarak kitlesel bir şekilde açlık grevi eylemi yapacağımızı kamuoyu ile paylaşıyoruz. Syriza, taahhüt ettiği süre içinde hiçbir prosedür ya da politik nedenin ardına gizlenmeksizin verdiği sözü tutmalı, iade kararını durdurmalısını ve Turgut Kaya’nın özgürlüğüne kavuşmasını sağlamalıdır.

Tüm bu süreç boyunca, yoldaşları, dostları ve başta Yunan halkı olmak üzere birçok ülke halkının ilerici, devrimci, komünist güçleri Kaya’nın özgürlüğü için mücadelenin bir parçası oldular. Bizler, Kaya’nın yoldaşları, dostları, dışarıdaki sesi olarak uluslararası kamuoyunu Kaya’nın direnişine verdiği büyük ve değerli dayanışmayı bu süre içinde de sürdürmeye, Kaya özgürlüğüne kavuşuncaya kadar bu desteğini büyütmeye çağırıyoruz!

Yaşasın devrimci, enternasyonal dayanışma!

Faşist Türk devletine iade kararı durdurulsun, Turgut Kaya’ya özgürlük!

Partizan

25.07.2018