Home , Haberler , TMMOB’ye ‘AK darbe’

TMMOB’ye ‘AK darbe’

tmmobAHM |08-11-2013 | Bakanlar Kurulu kararıyla Orman Mühendisleri Odası Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na bağlanırken, 11 meslek odasının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlanması için de kararname hazırlandı

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne (TMMOB) bağlı Orman Mühendisleri Odası’nın idari ve mali denetimi Bakanlar Kurulu kararıyla Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na devredildi. Karar bugün Resmi Gazete’de yayınlandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ise 11 meslek odasının idari ve mali denetim yetkisinin kendisine bağlanması için kararname çıkarttı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar imzalı kararnamenin Bakanlar Kurulu tarafından kabul edilmesi halinde, TMMOB’ye bağlı 24 meslek odasının 12’si AKP hükümetinin kontrolüne geçmiş olacak.

Resmi Gazete’de bugün yer alan Bakanlar Kurulu kararına göre, Orman Mühendisleri Odası’nın idari ve mali denetimi, 6235 sayılı TMMOB Kanunu’nun ek 3’üncü maddesine dayanılarak, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na bağlandı. Kararda, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın 26 Eylül 2013 tarihli yazısı işaret edildi.

11 oda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na

Resmi Gazete’de yayınlanan kararın hemen ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da harekete geçti. Orman Mühendisleri Odası’nın Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na bağlanması kararının kesinleşmesiyle birlikte Başbakanlığa bir kararname gönderen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, TMMOB’ye bağlı 11 meslek odasının idari ve mali denetiminin kendilerine bağlanmasını talep etti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın idari ve mali denetimini üstlenmek istediği odalar arasında Çevre Mühendisleri Odası, Elektrik Mühendisleri Odası, Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası, İç Mimarlar Odası, İnşaat Mühendisleri Odası, Jeofizik Mühendisleri Odası, Makine Mühendisleri Odası, Mimarlar Odası, Peyzaj Mimarları Odası ve Şehir Plancıları Odası bulunuyor.

12 Eylül yasasıyla odalara darbe

TMMOB’ye yapılan “Ak darbe”de 12 Eylül askeri darbesinin ardından göreve gelen Bülend Ulusu hükümeti tarafından çıkartılan bir kanun hükmünde kararname ile 6235 Sayılı Türk Mühendis Ve Mimar Odaları Birliği Kanunu’na yapılan ek madde kullanıldı. 19 Nisan 1983 tarihinde çıkartılan 66 No’lu Kanun Hükmünde Kararname ile yasaya eklenen Ek Madde 3, “TMMOB üzerinde, Bayındırlık Bakanlığınca; ihtisas dallarına göre, Odalar üzerinde ise, ilgili bakanlıklarca idari ve mali denetim yapılır. İlgili Bakanlıklar; Bakanlar Kurulu Kararnamesi ile tespit edilir” ifadesini içeriyor. TMMOB hukukçuları, 1983’te yasaya eklenen Ek Madde 3’ün şimdiye dek hiç kullanılmadığını, Orman Mühendisleri Odası ve diğer 11 odanın çeşitli bakanlıklara bağlanmasında, 12 Eylül’den kalma bu maddeden yararlanıldığını belirtiyorlar. Orman Mühendisleri Odası’nın ek 3’üncü madde işaret edilerek Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na bağlanmasının ardından, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Başbakanlığa gönderdiği kararnamede yine aynı madde dayanak gösterildi.

Kaynak: BirGün