Home , Haberler , TİKKO gerillası Mut ölümsüzlüğe uğurlandı

TİKKO gerillası Mut ölümsüzlüğe uğurlandı

mutDersim: Dersim’in Aliboğazı Vadisi’nde Türk devlet güçleri ile TİKKO gerillaları arasında yaşanan çatışmalarda ölümsüzleşen Murat Mut (Tuncay) dostları, ailesi ve yoldaşları tarafından sonsuzluğa uğurlandı.

Türk ordusunun savaş uçakları, saldırı helikopterleri ve yüzlerce askeri ile 23 Kasım da başlayan ve 30 Aralıkta sonlandırılan operasyonunda ölümsüzleşen Halk Ordusu gerillası Murat Mut bugün toprağa verildi. Pertek Cemevi’nde dini vecibelerin gerçekleştirilmesinin ardından naaşı “Şehid namirin” sloganları ve alkışlarla defnedilmesi üzere Pertek ilçe mezarlığına taşındı.

Tüm devrim şehitleri adına Murat Mut’un mezarı başında yapılan saygı duruşunun ardından Partizan adına konuşma gerçekleştirildi.

Partizan adına yapılan konuşmada; Devletin son dönemde gerçekleştirdiği saldırılara değinildi. Ayrıca “Devletin aylardır yoğun bir şekilde propagandasını yaparak birçok savaş envanteri ile askeri operasyon düzenlediği Aliboğazı Vadisi’nde yoldaşlarımız büyük bir fedakarlıkla direnmişlerdir. Bu direnişle Türk askeri vadiye girememiştir.” denildi.

Partizan adına yapılan konuşmanın ardından Murat Mut’un kızıl beze sarılı tabutu toprağa verildi.

Yapılan cenaze törenine Dersim HDP Milletvekili Alican Önlü’nün yanısıra HDP, DBP, DHF de katılarak destek verdi.