Home , Avrupa , Teslim Töre hayatını kaybetti

Teslim Töre hayatını kaybetti

Haber Merkezi|24.11.2019 | 68 Kuşağı devrimci önderlerinden Teslim Töre, siyasi sürgün olarak yaşadığı Bern’de yoğun bakıma kaldırılmıştı. Teslim Töre bu sabah hayatını kaybetti.

1968 Kuşağı devrimci önderlerinden, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarıyla birlikte THKO (Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu), sonrasında THKO MB ve TKEP (Türkiye Komünist Emek Partisi) kurucularından Teslim Töre, siyasi sürgün olarak yaşadığı Bern’de tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Bir yılı aşkın süredir kanser tedavisi gören Teslim Töre, geçtiğimiz günlerde fenalaşarak Bern Beau-Site Hastanesinde yoğun bakıma kaldırılmıştı.

Uğurlama töreniyle ilgili olarak, ilerleyen saatlerde ailesi ve yoldaşları tarafından açıklama yapılacağı belirtildi.

TESLİM TÖRE KİMDİR?

1939 Malatya Akçadağ doğumlu olan Teslim Töre, 1963 yılında Türkiye İşçi Partisi (TİP) üyesi olarak siyasi mücadeleye başladı. Malatya yerel gazetelerinde gazetecilik yapan Töre, 1969 yılında yayınladığı bir bildiriden kaynaklı tutuklanarak 3 ay ceza evinde kaldı.

Türk devletinin sistem muhaliflerine dönük saldırıları karşısında 1970’li yılların başında alternatif mücadele yöntemleri geliştiren Töre, Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu’nun (THKO) kurucuları arasında yer aldı. 1971 Mayıs’ında THKO’nun Nurhaklarda aldığı darbe üzerine çareyi Suriye’ye geçmekte bulan Töre, daha sonra Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) ile ilişki içerisine girdi.

1974 yılında tekrardan Türkiye dönem Töre, 1976 yılında ise Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu Mücadele Birlikleri’ni (THKO/MB) kurdu. Uzun soluklu bir mücadelenin ardından 1980 gelindiğinde ise Töre, bir grup arkadaşıyla birlikte Türkiye Komünist Emek Partisi’ni (TKEP) kurarak, genel sekreterlik görevine geldi. 1980 askeri darbesi ile birlikte tekrar Suriye’ye gitmek zorunda kalan Töre, siyasi faaliyetlerini yurtdışında devam ettirdi.

1988’de tekrar Türkiye’ye dönen Töre, buradaki siyasi çalışmalarından dolayı 1993’te tutuklanarak cezaevine gönderildi. 2001 yılında tahliye olan Töre, siyasi çalışmalarını kaldığı yerden devam ettirdi. 2003 yılında İsviçre’ye sürgüne çıkmak zorunda kalan Töre’ye, hakkında devam eden davalar kapsamında 2004 yılında 22 yıl hapis cezası verildi.

Töre, siyasi mücadelesini sürgün yaşadığı Avrupa’da da aktif şekilde sürdürdü.

Töre siyasi mücadelesinin yanı sıra bugüne kadar çok sayıda kitap ve makalede kaleme aldı.

scroll to top