Home , Avrupa , Teslim Demir (Sinan Hoca) son yolculuğuna uğurlandı

Teslim Demir (Sinan Hoca) son yolculuğuna uğurlandı

Oberhausen |07.10.2018| Yakalandığı akciğer kanseri hastalığı sonucu geçtiğimiz Cumatesi günü hayata gözlerini yuman Teslim Demir Oberhausen´de kitlesel bir şekilde son yolculuğuna uğurlandı.

Yoldaşlarının omuzlarında, Sinan Yoldaş ölümsüzdür sloganları eşliğinde Oberhausen Alevi Kültür Merkezi’ne  getirilen Teslim’in cenaze törenin de yoldaşları, sevenleri ailesi ve birçok kurum ve kuruluş hazır bulundu.

Sinan Hoca’yı anlatan kısa bir sinevizyonla saat 14:30’da başlayan cenaze törenine Partizan taraftarları da hazır bulundu. Ardından bir yoldaşının yaptığı açılış konuşmasında, o’nun ’60 lı yıllarda başlayan devrimci mücadelede ‘yarım yüzyıllık bir devrimci’ ve yaşamında hep örgütlü yaşamı seçen ender bir devrimcilerden olduğunu bunu son nefesine kadar sürdürdüğünü vurguladı. Kısaca Demir’in devrimci mücadele içerisinde olduğu dönemleri anlatan yoldaşının ardından bir konuşma yapmak için hem yoldaşı hem oğlu kürsüye gelerek, ‘ben bugün kendi mirasımı sizlerle paylaşmak istiyorum’, ‘bizim toplumda anne ve babalar çoğu zaman rollerini çok ciddiye alır ve iyi bir aile kurmak isterler,kendi ailesini de ihmal edenleride parmakla gösterip eleştirirler sorumsuz diye. Evet babam hiçbir zaman sıradan bir baba olmadı çünkü bize daha fazlasını verdi. O yüzden şuan özlediğim kişi sadece babam değil özlediğim kişi benim en yakın yoldaşlarımdan birisidir. Ve bugün dünyada ne olup bittiğini anlıyorsam ve haksızlığa, sömürüye ve baskıya müdahale edebiliyorsam bu onun mirasıdır’. Onu anmak istiyorsak eğer bize açtığı yoldan yürümemiz lazım’ diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Çok sevdiği sanatçı olan Ruhi Su’dan parçalar söyleyerek bir müzik dinletisi gerçekleşti. Sonrasında kızı sahneye gelerek babası için bir şiir okuması yaptı. Kızının şiir okuması esnasında duygulu anlar yaşandı.

Daha sonra, cenaze törenine Partizanın  yanı sıra birçok kurum ve kuruluşların (MKP Yurdışı Komitesi, Güney Dergisi, MLPD, ESP, Halk Cephesi, Proleter Devrimci Duruş, Halkın Birliği, Devrimci Proleterya, Odak) mesajları ve temsilcilerinin konuşmaları ile devam etti. Partizan temsilcisi, Metris Cezaevinde iken Sinan Demir ile olan bir anısı kitle ile paylaşarak tanışıklığının 38 yıla dayandığını ve onun hep gönlünde yaşayacağını dile getirdi.

Konuşmaların ardından kitle Teslim Demir’i omuzlarına alarak, alkışlarla vasiyeti üzerine İzmir’e son yolculuğuna uğurlandı.

Ayrıca Cenaze törenine TKP/ML, MKP ve Özgürlük ve Dayanışma birer çelenk göndererek Teslim Demir’i sahiplendiler.