Home , EMEĞİN GÜNDEMİ , SunExpress’te İşçi Temsilciliği Hakkına Mahkeme Onay Vermedi

SunExpress’te İşçi Temsilciliği Hakkına Mahkeme Onay Vermedi

Frankfurt |04.09.2018| Alman Hava Yoları devi Lufthansa ve Türk Hava Yolları’nın ortaklığı bulunan SunExpress Havayolları’nda işçi temsilciliğine mahkeme de onay vermedi. Hessen Eyaleti İş Mahkemesi bir alt mahkemenin vermiş olduğu kararı onaylamış oldu.

Mahkeme kararında yasal zemin oluşmadığına kanaat getirdi. Sendikalar, sonbahar aylarında netleşmesi gereken konuya dair mücadele edeceklerini duyurdular.

Pilot Sendikası VC Cockpit ve Uçuş refakat personel sendikası UFO, SunExpress Havayolları’nda işçi temsilciliğinin adımlarını atarak, seçim divanını seçtiklerini belirttiler. Bir yan kuruluş olan Antalya merkezli SunExpress’in, Nisan ayında Frankfurt iş mahkemesine acil bir başvuruda bulunarak işçi temsilciliği seçimlerini engellemişti.

Ucuz uçuş tarifesine sahip SunExpress, sendikaların önerisini yasal bulmuyor. İşyeri kanunlarına göre önceliğin havayolları personeli ile yapılacak toplu sözleşmelerde anlaşma olması gerektiği yönünde. Havayolları firması ise toplu sözleşmeleri ret ediyor.

Dava hakkında karar veren Hakim Peter Gegenwart’ın da aynı görüşü savunduğu anlaşılıyor. İşyeri kanunlarını belirleyen Anayasa’nın Havayolları firmasında çalışanlar için geçerli olmadığı kanaatinde. Avrupa Birliği standartlarının da buna karşı gelmediği dile getiriliyor.

Eyalet bazında alınan kararla SunExpress şimdilik işçi temsilciği seçimlerini engellemiş oldu. Federal iş mahkemesi tarafından 24 Ekim’de verilecek karar nihai karar olacak. Kararın onaylanması halinde Havayolları tarihinde bu yönde verilecek ilk karar olacak.

Türk Havayolları ve Lufthansa ortaklığında bir şirket olan SunExpress sendikalara yapıcı bir şekilde yaklaştığını iddia ediyor.

Ufo sendikası ise konuyu yakından takip edeceklerini ve yasal yolları sonuna kadar tüketeceklerini belirtiyor. Toplu Sözleşmelerden sorumlu Nicolay Baublies’, diğer meşru mücadele yollarının da olduğunu belirtiyor ve ve çalışanların katılımcı haklarını kabul ettirmek için mücadele edeceklerini vurguluyor. İşkolunda ortaya çıkacak bir grevi ihtimal dışında tutmayan Baublies, elde kalan son adım olması durumunda kullanılması gerektiğini belirtti.